Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-12-31 22:47:43

Jaka to zmiana w piersi?

Dwa lata temu, w wieku 32 lat zachorowałam na raka piersi - rak wieloogniskowy potrójnieujemny. Pomimo badań usg co pół roku nie wykryto raka w porę, zdążył zagnieździć się w węzłach chłonnych. Nie był widoczny ani w usg, ani w mammografii. Wykrycie dlaczego węzełek o średnicy 6 mm jest "dziwny" trochę trwało.... Jestem po leczeniu FAC x 4 i taxol x 12 oraz mastektomii z usunięciem węzłów chłonnych. Obecnie raz w roku mam zlecany rezonans. W ostatnim wyniku (i w przedostatnim również) jest napisane: "W sekwencji dynamicznej badania w obszarze ćw górno-wewn. widoczne jest istotne, niejednorodne wzmocnienie fragmentu miąższu na obszarze 50x22mm. W obrazach mapowanych kolorem i w analizie graficznej zmiana wykazuje cechy łagodne, charakteryzuje ją typ I krzywej wzmocnienia kontrastowego z powoli narastającym sygnałem w kolejnych fazach badania dynamicznego."
Zmiany tej nie widać w usg ani w mammografii, nie jest też wyczuwalna w dotyku. Ja odczuwam to miejsce jako ucisk. Żaden lekarz nie zlecił mi dodatkowych badań, nie powiedział co to może być, a biorąc pod uwagę poprzednią sytuację spędza mi ta zmiana sen z powiek. Jakie badania mogę wykonać lub co to może być za zmiana - przed leczeniem jej nie było?
 

Odpowiedź:

Zacytowany przez Panią opis sugeruje zmianę łagodną (może to być również prawidłowy zrazik piersi np. po przebytym zapaleniu). Wynik jest raczej jednoznaczny ze względu na typ I krzywej wzmocnienia kontrastowego.

Sądzę, że należy oczywiście powtarzać regularnie badanie MR. Zmiana nie wymaga dalszej diagnostyki.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...