Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-12-31 22:53:18

Diagnostyka zmiany w płucu

Witam! Piszę do Państwa z prośbą o poradę. Sprawa dotyczy mojej mamy. W maju w badaniu USG wyszło, że w piersi jest guz oceniony w skali BIRADS na 5. W trakcie dalszej diagnostyki okazało się, że w płucu jest cień i w nadnerczu jest guz (jednak endokrynolog zapewnił, że to kwestia hormonalna). We wrześniu usunięto mamie lewą pierś oraz wycięto węzły chłonne (był widoczny przerzut na jednym węźle). W tym momencie moja mama jest po czwartej, ostatniej chemii (dexorubicinum). Pani doktor przepisała Tamoxifen (mimo tego, że w ankiecie wypisywanej przez moja mamę jest wyraźnie napisane, ze mama ma zaćmę oraz endometriozę) i w MARCU!!!! kazała się mamie zgłosić do poradni, żeby dać mamie skierowania na badania. Na każde pytanie "a co z płucem" moja mama jest zbywana, a temat jest pomijany. Przez okres brania chemii mama miała robioną tylko morfologię.
Nie proszę o dyskredytowanie lekarki, która prowadzi moja mamę. Być może wie co robi (choć w internecie znalazłam wiele niepochlebnych opinii na jej temat - głównie od wdów, co dodatkowo mnie przeraża). Proszę o radę co robić? Czy powinnyśmy zasięgnąć porady innego lekarza? Ewentualnie proszę mi napisać jak lekarz - ekspert współpracujący ze strona amazonki.net postąpiłby w przypadku mojej mamy. Boję się ogromnie, bo to moja mama. Tu nie chodzi o wybór farby do włosów czy wyrwanie zęba, a o życie najblizszej mi kobiety. Chcę wiedzieć co w tej sytuacji można zrobic, jakie istnieją opcje i jak przypadek mojej mamy potraktowałby inny lekarz.

Odpowiedź:

Trudno mi zrozumieć, dlaczego nie podjęto dalszej diagnostyki zmiany w płucu. Może zdjęcie RTG było konsultowane przez radiologa i wykluczono zmianę złośliwą? W przeciwnym razie należy wykonać TK klatki piersiowej i w razie wątpliwości ewentualne dalsze badania (bronchoskopia, PET-CT, biopsję itp.).

Co do przyjmowania tamoksyfenu u chorych z endometriozą i zaćmą - nie są to choroby będące bezwzględnym przeciwskazaniem, ale jeśli mama nie choruje na osteoporozę raczej zaleciłabym inhibitor aromatazy (oczywiście zakładam, że jest w wieku pomenopauzalnym).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-30 17:46:14

  Badania kliniczne

  Rozpoznanie: Wieloogniskowy nowotwór złośliwy piersi lewej cT3 c N3a st. IIIC, podtyp luminalny, HER- 2...
 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...