Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-01-02 19:21:59

Powrót miesiączki; zmiana klimatu

Mam 50 lat. Jestem w trakcie leczenia z powodu nowotworu złośliwego piersi lewej. Zabieg oszczędzający przeszłam pod koniec sierpnia 2012 r., zabieg usunięcia węzła wartowniczego we wrześniu, a pozostałych węzłów chłonnych pachowych w listopadzie. Nie było w nich przerzutów. Zastosowano u mnie radioterapię, która zakończyła się w połowie stycznia 2013 r. Od tamtej pory (od stycznia 2013 r.) przyjmuję zoladex (przewidziany na 2 lata) i tamoxifen (na 5 lat). Leki spowodowały zatrzymanie miesiączki. Ostatnia była jeszcze pod koniec stycznia. Zaniepokoiło mnie, że nagle po kilku miesiącach przerwy mimo systematycznego zażywania leków pod koniec czerwca ponownie dostałam miesiączkę.
Czy jest to rzeczywiście powód do niepokoju? Czy powinnam podjąć w tej sytuacji jakieś specjalne kroki? Od tamtej pory przez kolejne miesiące miesiączka już się nie pojawiła.
I drugie pytanie: czy w moim obecnym stanie zdrowia (dodam, że czuję się bardzo dobrze) mogę zmieniać klimat, wyjeżdżając nad morze, w góry czy za granicę?

Odpowiedź:

Pojawienie się miesiączki podczas leczenia zoladexem nie powinno się zdarzyć, jednak u wielu pacjentek podobne sytuacje miały miejsce w przypadlkach gdy zoladex podano zbyt płytko lub w nieprawidłowy sposób. Nie jest to fakt, który mógłby negatywnie wpłynąc na rokowania, o ile sytuacja się nie powtarza.

 

Co do możliwości wyjazdów - nie ma żadnych przeciwskazań. Powinna Pani jedynie zadbać o to aby nie narażać swojego organizmu na stresy (np. wielkie upały, wyczerpujący wysiłek fizyczny, przebywanie na znacznych wysokościach itp.).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...