Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-01-04 18:50:27

Czy zastosowane leczenie jest wystarczające

Mam 31 lat. W październiku przeszłam operację oszczędzającą piersi lewej. Wyniki badania histopatologicznego różniły się nieco (konsultowałam w dwóch ośrodkach). Reasumując, Rak piersi lewej, stan po BCT+SNB, CSIA (pT1bN0M0 - przed biopsją gruboigłową rozmiar szacowano na ok 17 mm, jednak w trakcie biopsji zmiana uległa znacznemu zapadnięciu stąd w badaniu histopatologicznym rozmiar guza oceniany na 0,7 cm), G3, ER + 30%, PgR 0%, Her2 ujemny, Ki67 90% v 63,7% według innego laboratorium.
Dziesięć lat temu wykonywałam badanie mutacji BRCA1 (babcia chorowała na raka piersi, matka na raka jajnika), wynik był ujemny, jednak doszły mnie słuchy, że w tamtym czasie badania mutacji nie były kompletne.
W pierwszym ośrodku, w którym się konsultowałam zalecono sześć cykli TAC. Zdecydowałam się na leczenie bliżej miejsca zamieszkania i początkowo lekarze skłaniali się ku tej opcji, jednakże po konsultacji zespołowej zalecono cztery cykle AC. Jestem aktualnie przed trzecim cyklem.
Czy według Pani schemat jest wystarczający? Wiem, że jest jeszcze opcja podania czterech cykli taksanów, nie wiem czy się o to ubiegać i naciskać. Chemioterapię znoszę w miarę dobrze, po drugim cyklu pojawiła się neutropenia, która nieco odroczyła podanie trzeciego cyklu.

Odpowiedź:

Myślę, że opcja 6 x TAC jest zbyt agresywna przy tym stopniu zaawansowania, natomiast osobiście preferuję schemat 6 x FAC (lub FEC) a nie 4 x AC, gdyż wszelkie światowe standardy obecnie zalecają właśnie taki schemat leczenia uzupełnijącego. Jednocześnie trzeba powiedzieć, że podanie schematu AC nie jest błędem jest on jednak minimalnie mniej skuteczny.

Zastosowanie sekwencji z taksanami też jest raczej zbyt agresywne przy tym stopniu zaawansowania.

Co do powtórzenia badań genetycznych - jestem bardzo "za". Faktycznie obecnie wykonuje się badania bardziej rozszerzone.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-09-20 17:07:55

  Luteina po leczeniu raka piersi

  Lekarz ginekolog z powodu torbieli jajnika przepisał mi Luteinę na 5 dni w celu wywołania okresu. Moje pytanie brzmi czy...
 • Avatar

  2022-09-13 10:01:43

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 40 lat, 31.05.2022 zdiagnozowano u mnie raka Lumianlnego A (Her-2 ujemny), Ki67 wynosi 14%, rak naciekający, inwazyjny,...
 • Avatar

  2022-09-03 10:29:15

  Interpretacja USG piersi

  Jestem w ciąży (32 tydz), w tym roku skończę 32 lata. USG piersi robiłam regularnie (październik 2021 bez zmian, w marcu...