Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-01-06 20:04:22

Oznaczenie węzła wartowniczego

Miałam wykonane oznaczenie węzła wartowniczego i mam wątpliwości co do prawidłowości badania. Guz w piersi umiejscowiony był w przyśrodkowej części piersi bardzo blisko mostka. W trakcie oznaczania węzła wstrzyknięto mi znacznik w trzech miejscach przy brodawce od zewnętrznej strony piersi. W ten sposób oznaczono węzeł wartowniczy pachowy.
Moje wątpliwości - czy znacznik nie powinien być wstrzyknięty w okolice guza (zwłaszcza jak jest położony z innej strony)? Czy nie jest bardziej prawdopodobny w tym przypadku spływ chłonki z okolicy guza do węzłów przymostkowych? Boję się, że badanie mogło zostać błędnie przeprowadzone, a wiadomo, że wynik badania węzłów jest istotny w procesie ustalania dalszego leczenia. Mam wrażenie, że przez to potraktowano mój przypadek łagodnie, a ja mam wątpliwości.
Moje rozpoznanie: guz piersi lewej 1 cm, potrójnie ujemny, G3 z obfitym naciekiem zapalnym, Ki67 40%. Mocno obciążony wywiad rodzinny w kierunku nowotworów (choć mutacji nie wykazano). Zalecone leczenie (w trakcie): 4 AC + radioterapia. Boję się że to mało.
Jestem młoda i mam małe dzieci...

 

Odpowiedź:

Spływ do węzłów chłonnych przymostkowych jako do węzłów tzw pierwszej stacji zdarza się szczególnie przy położeniu raka w okolicy kwadrantów wewnętrznych w około 5% przypadków, jednak tych węzłów i tak się nigdy nie usuwa. Zasadą jest, że przy lokalizacji guza w kwadrantach wewnętrznych planuje się pole do radioterapii tak aby objąć węzły przymostkowe.

 

Jak zwykle muszę dodać, że obecnie obowiązującycm standardem jest 6 x FEC a nie 4 x AC jako chemioterapia uzupełniająca, ale różnice w skuteczności tych schematów są minimalne.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również