Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-01-07 12:42:05

Postępowanie w przypadku uogólnionego raka piersi

Jestem tu z powodu mojej mamy. 50 lat.
Rak piersi w IV stadium zaawansowania. Zajęta cała pierś razem z węzłami - tu zmiany patologiczne typu meta ok 3-7 mm. W obu płucach wzmożony rysunek zrębowy o wyglądzie wczesnych zmian Lymphangiosis Carcinomatosa plus niewielka ilość wolnego płynu u podstawy płuca lewego. U podstawy płuca prawego zlepy opłucnowe oraz możliwy ślad płynu, serce w normie. Ponadto z rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowo-krzyżowego widać w części kośćca liczne niejednorodne ogniska przebudowy szpiku. Ponadto złamania blaszek granicznych - górnej blaszki granicznej trzonu L2 z do trzonowym zapadnięciem szpiku kostnego oraz ogniskiem obrzęku podchrzęstnym. Podobne ognisko widoczne jest w dolnej blaszce granicznej trzonu Th11. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.
W środę mama zaczyna chemioterapie. Na razie 3 dawki - jedna na tydzień, po 3 chemiach ma mieć robione badania. Pani dr stwierdziła, że guz jest raczej nieoperacyjny.
Czy jest jakaś szansa, że stanie się operacyjny, że przerzuty znikną? Dr Onkolog nie widział jeszcze wyniku z rezonansu, dopiero w środę pokażemy, więc nie wiemy jeszcze jaka jest naprawdę sytuacja z kośćmi - nie jestem lekarzem nie znam się na medycynie.
Proszę o doradztwo.

Odpowiedź:

Z opisu sytuacji wynika, że rak został rozpoznany w stadium uogólnionej choroby nowotworowej - w tej sytuacji nie ma mozliwości wyleczyć chorego - celem postępowania medycznego jest spowolnienie przebiegu choroby i w ten sposób złagodzenie objawów i jeśli to możliwe wydłużenie życia pacjentki. W tym stopniu zaawansowania nowotworu leczenie miejscowe (czyli usunięcie piersi) jest zwykle niecelowe i przeprowadza się je tylko w określonych sytuacjach. Nalezy się skupić na jak najlepszym zaplanowaniu leczenia systemowego - zależy ono od cech raka, czyli receptorów i możliwości leczenia hormonalnego lub celowanego.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...