Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-01-13 17:03:12

Tamoxifen a Pharmastatin

Zachorowałam w lipcu 2013 roku, operacja oszczędzająca we wrześniu, a docięcie marginesów w październiku.
Moja diagnoza to: G3, ER (+), PR (+), HER2 (-), carcinoma ductale invasivum (NST) III st wg Blooma - Richardsona. Rak nacieka tkankę tłuszczową, granice: powięziowa, kaudalna, pachowa i mostkowa bez nacieku raka, pozostałe utkanie sutka bez zmian, węzły chłonne (2) bez przerzutu raka; pTNM7: pT1c N0(sn) Mx, LV0.
Przeszłam radioterapię, a obecnie przyjmuję Tamoxifen i Zoladex (1x miesiąc).
Moje pytania: czy biorąc leki przeciw cholesterolowi - Pharmastatin 20 mg mogę je brać równocześnie wieczorem z Tamoxifenem?
Oraz czy po takiej diagnozie mogę wybrać się w podróż do USA - 11 godzin samolotem, to jest północno-zachodnia część USA, klimat bardzo podobny do naszego. Podróż planuje we wrześniu.

Odpowiedź:

Nie są znane wyniki badań nad równoczesnym przyjmowaniem tamoksyfenu i statyn (leków obniżających poziom cholesterolu). Wiadomo, że oba leki są przyswajane dzięki funkcji tych samych enzymów, ale nie wykazano, żeby miało to znaczenie dla skuteczności leczenia.
Wykazano natomiast, że tamoksyfen może powodować obniżenie poziomu cholesterolu. Dlatego warto porozumieć się z lekarzem, który zalecił stosowanie leku Pharmastatin i skontrolować aktualny poziom cholesterolu. Może okazać się, że celowe będzie zmniejszenie dawki statyny.
Co do podróży za ocean, to nie ma bezwzględnych przeciwwskazań, ale biorąc pod uwagę prowadzone leczenie tamoksyfenem należy rozważyć zastosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej przed podróżą. Decyzję o takim leczeniu powinien podjąć lekarz rodzinny. Gdyby uznał za słuszne podanie leku z grupy heparyn drobnocząsteczkowych, to prawdopodobnie konieczne będzie zakupienie zastrzyków bez refundacji.
Konieczne będzie także w czasie lotu dbanie o odpowiednie nawodnienie (picie dużej ilości wody niegazowanej) oraz wykonywanie ćwiczeń nóg i kończyny górnej po stronie operowanej (w miarę możliwości częste unoszenie lub podparcie w pozycji uniesionej). W każdym samolocie w prasie pokładowej są obrazkowe instrukcje, a bardzo dobre informacje o profilaktyce przeciwzakrzepowej można także znaleźć w serwisie medycznym, np.:
MEDserwis

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...