Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-01-15 11:47:43

Czy zastosowano odpowiednie leczenie

Mam 31 lat. W czerwcu zeszłego roku badanie usg wykazało u mnie w piersi lewej widoczną strukturę hypoechogeniczną o wymiarach ok 7x6 mm o nieco nierównych brzegach, nie wykazano cech wzmożonego unaczynienia w badaniu PD.
W sierpniu badanie histopatologiczne wykazało mikroskopowo: Carcinoma ductale invasivum mammae grade II. Oznaczenie receptorów: Receptor ER (++) w 80% komórek, PR (+++\\++) w 90% komórek, HER2 (+1) odczyn klinicznie ujemny, Ki 67 (+) w 20% komórek.
We wrześniu wykonano prostą amputację piersi lewej i wycięcie węzłów chłonnych wartowniczych. Wynik badania mikroskopowo: Carcinoma ductale invasivum mammae grade II, in margine cicatricis post biopsiam mammotomicam non olim factam. Najmniejsza odległość ogniska raka od tylnej płaszczyzny odcięcia 0,6 cm. Brodawka sutkowa o zwykłej budowie histologicznej.
Wynik badania węzłów: dwa węzły chłonne - większy w osi długiej 1,2 cm, mniejszy w osi długiej 0,7 cm: metastasis carcinomatis mammae in uno lymphonodulo fossae axillaris (1/2) przerzut nie przekracza torebki węzła.
W październiku wykonano Limfadenektomia pachowa lewostronna. Wynik badania: fragment tkanki tłuszczowej pośród której znaleziono 16 węzłów chłonnych. W zbadanych węzłach przerzutów nie stwierdzono (0/16).
Po operacji zastosowano leczenie 4 cykle co 3 tygodnie chemioterapii według schematu AC (ADM - 95, CTX - 950). Myślałam, że po zakończonej powyższej chemioterapii na pięć lat otrzymam jeszcze hormonoterapię i leczenie się zakończy. Jednak na ostatnim cyklu zaproponowano mi kolejnych 12 cykli Taxolu w dawkach co tydzień i jeszcze dodatkowo radioterapię.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź, czy tak drastyczne leczenie jest niezbędne w moim przypadku. Nadmienię, że mam 4 letniego synka, który potrzebuje zdrowej i sprawnej mamy.

Odpowiedź:

Tak - zastosowanie dodatkowo taxolu jest w Pani przypadku słuszną decyzją.

 

Co do radioterapii, to nie ma dużej korzyści z napromieniania pacjentek, które mają 1-3 przerzuty do węzłów chłonnych pachowych jednak nie można zaprzeczyć, że uzyskuje się dodatkowych 2-4% redukcji ryzyka nawrotu choroby. Tak więc decyzja w tej sprawie należy do Pani.

Oczywiście po zakończeniu chemioterapii należy zastosować jeszcze leczenie hormonalne.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-30 17:46:14

  Badania kliniczne

  Rozpoznanie: Wieloogniskowy nowotwór złośliwy piersi lewej cT3 c N3a st. IIIC, podtyp luminalny, HER- 2...
 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...