Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-01-15 11:54:33

Czy leczenie jest prawidłowe

Chodzi o moją mamę, u której 8.01.2014r. postawiono diagnozę - rak piersi. Od kilku miesięcy bezskutecznie chodziliśmy od lekarza, do lekarza, ponieważ problemy ze zdrowiem mamy zaczęły się od bólu kręgosłupa. Gdy ten minął, zaczęły się problemy z krwią - mama do dnia dzisiejszego ma anemię (bardzo często miała pobieraną krew do badań, kiedy lekarze usiłowali stwierdzić, skąd wziął się ból kręgosłupa, jednak bezskutecznie - do dziś tak na prawdę nie wiemy).
Po dalszych badaniach okazało się, że ma guza na piersi 5cm. Biopsja - najpierw cienko igłowa, potem grubo igłowa - potwierdziły przypuszczenia, że jest to rak piersi. Taką diagnozę mama usłyszała w środę 8.01.2014r. a w piątek 10.01 miała już pierwszą chemioterapię, jednak nie normalną tylko słabszą, ze względu na to, że ma mało krwi. Zniosła ją bardzo dobrze, nie było żadnych skutków ubocznych, poza sennością. Czytałam w bardzo wielu artykułach, że stosuje się chemioterapię przedoperacyjną, myślę, że stało się tak, ze względu na niedobór krwi w mamy organizmie.
Lekarz stwierdził, że podadzą 4 chemioterapie i zrobią badania czy coś się dzieje z guzem - maleje, lub też nie. Przepisała również mamie leki na podniesienie poziomu krwi.
Czy pani Doktor uważa, że leczenie mamy idzie w dobrym kierunku?
Czy nie jest stratą czasu podawanie najpierw chemioterapii a dopiero potem usunięcie guza?
Pragnę również poprosić o poradę, co zrobić, aby poziom krwi w organizmie wrócił do normy? Mama pije naturalny, świeży - codziennie robiony - sok z buraków, pije także herbatę z pokrzywy.
Bardzo Panią proszę o jakąkolwiek odpowiedź, poradę

Odpowiedź:

Guz, o którym wiem niewiele (w liście podana jest tylko w przybliżeniu wielkość zmiany, nie ma danych nt. wyniku badania mikroskopowego, ani informacji o biologicznych cechach nowotworu - przede wszystkim o stanie receptorów hormonalnych i HER2), na pewno z powodu swej wielkości należy do zmian "pierwotnie nieoperacyjnych".
Oznacza to, ze bezpieczniejsze i skuteczniejsze będzie zastosowanie leczenia systemowego - chemioterapii, a w drugiej kolejności operacji. Taka kolejność etapów leczenia jest optymalna. Ma też tę zaletę, że kiedy już dojdzie do operacji, to na podstawie wyniku badania mikroskopowego będzie można dokładnie określić wrażliwość nowotworu na chemioterapię
Niepokojąco wygląda informacja o bólach kręgosłupa i anemii.
Zakładam, że tak podstawowe badania jak mammografia rtg i ultrasonografia piersi zostały wykonane przed biopsją. Domyślam się, że lekarz prowadzący ma w planie przeprowadzenie w najbliższym czasie pełnej diagnostyki (rtg klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, badanie izotopowe układu kostnego). Na podstawie tych badań będzie można ocenić, jaki jest rzeczywisty zasięg choroby: czy jest tylko w sutku, czy też doszło do powstania tak zwanych odległych przerzutów i zaplanować dalsze postępowanie.
Nie mogę odpowiedzieć na pytanie o leczenie niedokrwistości, ponieważ nie mam żadnych danych. Niedokrwistość może wynikać z jakiejś powolnej utraty krwi (obfite miesiączki?, krwawienie z przewodu pokarmowego), `niedoboru żelaza lub zaburzenia jego wchłaniania, czy wreszcie zajęcia szpiku kostnego przez proces nowotworowy (przerzuty do kości).
Jestem pewna, że lekarz prowadzący podjął leczenie niedokrwistości zgodnie z wynikami badań i rozpoznanym obrazem choroby.
Co do naturalnych metod leczenia niedokrwistości, to należy skonsultować je z lekarzem, który badał mamę. Nadmiar soku z buraków może niekorzystnie wpłynąć na nerki.
Bardzo ważne, aby w trakcie chemioterapii chronić mamę przed infekcjami (ograniczyć kontakty z osobami chorymi, unikać przebywania w dużych skupiskach ludzi), bo prowadzone leczenie na pewno spowoduje osłabienie odporności na zakażenia.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...