Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-01-20 12:27:40

Tamoxifen a choroby współistniejące

Mam 48 lat.
Wynik mammografii: na tle inwolucyjnego utkania obu piersi widoczne są zagęszczenia odpowiadające zmianom włóknistym i tkance gruczołowej. Centralnie w piersi prawej widoczny jest obszar zwapnień częściowo o dystrybucji przewodowej wielkości ok 9x30 mm. Ewidentnej masy guza nie widać. Doły pachowe bez cieni podejrzanych węzłów chłonnych. Sugerowana biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią. BI-RADS: 4C; ACR: 3;
Wykonano w/w biopsję pod kontrolą stereotaksji i zlokalizowano obszar mikrozwapnień wielkości ok. 28x10x7 mm, tor biopsji projekcja ML - od strony kwadrantów przyśrodkowych i pobrano 10 wycinków. BIRADS:4C;
Badanie histopatologiczne wycinków: A,B - DCIS, NG-2, cribriform type with necrosis et micropapillary type with microcalcifications. Fibroadenomatous hyperplasia. Microcystes. Kategoria: B5.
Badanie immunohistochemiczne: ER Estrogen Receptor (+++) 90% komórek silna ekspresja. PR Progesteron Receptor (+++) 100% komórek silna ekspresja.
Choroby współistniejące: astma, stan po udarze niedokrwiennym mózgu, stan po operacji żylaków kończyn dolnych, migrena, uszkodzenie prawego błędnika w stanie niezadowalającej kompensacji. Biorę leki na stałe: Betaserc 24mg 2razy: Topamax 50 mg 2 razy (zapobiegawczo na migrenę), Nootropil 1200; Ventolin i Alvesco doraźnie.
Zakwalifikowano mnie do zabiegu operacyjnego usunięcia zmiany w piersi. Przepisano mi Tamoksifen 20mg 1 raz dziennie.
Proszę o odpowiedź na 2 pytania:
Czy mogę brać Tamoksifen przy takich chorobach współistniejących czy też ten lek powinien być zastąpiony innym, który nie ma przeciwwskazań do stosowania przy takim wywiadzie? Jeżeli tak to jakim?
Dlaczego na skierowaniu do szpitala napisano, że rak jest '"nie określony'", cytuję: '"Rak in situ sutka, nie określony - DCIS piersi prawej'" .

Odpowiedź:

Tamoksyfen zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. U chorych na raka przedinwazyjnego z receptorami hormonalnymi rozważa się stosowanie tamoksyfenu i tylko tamoksyfenu w celu zmniejszenia ryzyka wznowy i/lub pojawienia się raka w drugiej piersi.
Wstrzymałabym decyzję o rozpoczęciu leczenia tamoksyfenem do czasu uzyskania ostatecznego wyniku badania mikroskopowego po operacji.
Dopóki rozpoznany nowotwór ma charakter raka przedinwazyjnego (DCIS) nie można stosować innego leku niż tamoksyfen.
Co do rozpoznania na skierowaniu, sądzę że chodzi o precyzyjną lokalizację i charakter zmiany w piersi. Dopóki nie ma pewności, jak rozległy obszar zajmują mikrozwapnienia i utkanie nowotworu, jak również nie wiadomo, czy rakowi wewnątrzprzewodowemu nie towarzyszą ogniska inwazji, czyli raka przewodowego, to nowotwór nazywa się nieokreślonym. Po części wynika to też z faktu, że posługujemy się literowo-cyfrową międzynarodową klasyfikacją chorób (ICD 10), a w niej np. pozycja "D05.9 Rak in situ sutka, nie określony" bardzo dobrze opisuje Pani przypadek i najpewniej została wpisana automatycznie przez system komputerowy, w którym wygenerowano skierowanie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...