Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-01-31 11:32:46

Rozbieżność między wynikiem biopsji a mammografii

Mam 52 lata. W grudniu ginekolog stwierdził w badaniu USG guz w piersi lewej na godz.12, 8,5 mm. Dalej BAC: hypoechogeniczny guzek 8,5 mm, Cellulae carcinomatosae. Mama jest po obustronnej mastektomii, chemio i radioterapii, herceptynie i leczeniu hormonalnym od 2009. Moje badanie genetyczne z 2009: nie znaleziono uszkodzenia genetycznego w genach BRCA1 i BRCA2. Teraz chirurg zalecił mi wycięcie węzła wartowniczego i mastektomię podskórną NSM/SSM z jednoczasową rekonstrukcją. Dziś otrzymałam wyniki mammografii robionej 2 dni po biopsji. Wynik: badanie nie wykazało zmian podejrzanych. Chirurg zalecił z powodu rozbieżności biopsję gruboigłową.
Czy decyzja o mastektomii może jeszcze ulec zmianie i jaki sens ma wykonanie BAG? Mam wielki zamęt w głowie.
 

Odpowiedź:

Istnieje pewna grupa zmian nowotworowych w obrębie piersi, które nie są widoczne w mammografii, a można je zidentyfikować w badaniu USG. Jest także grupa i takich, które znajduje się w badaniu ręką, a obraz USG i mammograficzny są niejednoznaczne, lub wręcz opisywane jako prawidłowe.
W przypadku rozbieżności między badaniem przedmiotowym (ręką), badaniami obrazowymi (USG i MMG) oraz badaniem mikroskopowym (zwłaszcza z biopsji cienkoigłowej) zawsze należy wykonać biopsje gruboigłową, mammotomiczną lub wycięcie guza do badania mikroskopowego. Dlatego decyzja Pani lekarza jest ze wszech miar słuszna. Czasem zdarza się, że materiał pobrany w czasie BAC jest wysuszony lub inaczej uszkodzony i wynik może być fałszywy.
Co do decyzji o mastektomii - trudno się wypowiadać bez badania. Przesłanki mogą być następujące: 1. obciążenie rodzinne, nawet jeśli nie znaleziono mutacji w badanych genach, może sprzyjać większemu prawdopodobieństwu nawrotu choroby; 2. fakt nieuwidocznienia zmiany ogniskowej w mammografii może wskazywać na postać zrazikowego raka piersi, który wykazuje tendencję do szerzenia się wieloogniskowo; 3. operację oszczędzającą proponuje się kobietom, u których można uzyskać dobry efekt kosmetyczny po operacji i radioterapii (po leczeniu pierś nie będzie nadmiernie zniekształcona, lub zbyt mała w porównaniu do zdrowej) - niekiedy lepszy efekt kosmetyczny daje leczenie takie, jakie Pani zaproponowano.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-04-12 14:19:34

  Obrzęk kończyn dolnych

  Moja mama (73 lata) zmaga się z nowotworem piersi i odbytu. Jest na leczeniu hormonalnym raka piersi (Lametta) i po...
 • Avatar

  2021-04-07 14:55:21

  Nawracający ropień w piersi

  Od listopada zeszłego roku, co 2-3 tygodnie tworzy się u mnie stan zapalny piersi z ropniem. Wcześniej wykonywane były...
 • Avatar

  2021-04-07 14:51:51

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  W 2018 r. miałam stwierdzonego raka piersi prawej ER i PgR po 75%, Ki67 - 50%, węzły czyste, Her-2 ujemny. Mastektomia i...