Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-02 17:17:49

Mastektomia podskórna z jednoczesną rekonstrukcją

We wrześniu 2013 roku zdiagnozowano u mnie i usunięto metodą oszczędzającą raka piersi 2,5 cm, węzły chłonne wolne. Obecnie jestem w trakcie chemioterapii - jeszcze 6 tygodni. Potem planowana jest radioterapia i leczenie hormonalne. W rodzinie występowały raki sutka i jajników. Na czerwiec planowane jest badanie genetyczne BRCA1. Jeśli okaże się, że jestem obciążona genetycznie chorobą nowotworową to bardzo bym chciała wykonać mastektomię podskórną z jednoczasową rekonstrukcją. Mój mąż leczy się onkologicznie od kilkunastu lat i dlatego u siebie chcę możliwość powtórnego zachorowania ograniczyć do minimum.
Moje pytanie brzmi: Czy jeśli okaże się, że jestem obciążona genetycznie mogę wykonać mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją w ramach NFZ, i czy radioterapia nie jest przeszkodą? Jeśli jest taka możliwość to jaką metodą? Jeżeli radioterapia będzie przeszkodą to czy mogę z niej zrezygnować na koszt mastektomii?

Odpowiedź:

Z pytania wynika, że dopiero w czerwcu będzie Pani miała wykonane badanie genetyczne a chth kończy Pani za 6 tyg. Radioterapia jest integralną częścią leczenia oszczędzającego.
Jeśli chciałaby Pani wykonać mastektomię podskórną z jednoczasową rekonstrukcją to jest możliwe, ale lepiej to zrobić bez radioterapii -  uniknie się wtedy powikłań związanych z napromienieniem. Proszę porozmawiać z prowadzącym onkologiem i razem z nim podjąć decyzję czy wykonać ten zabieg czy nie.
Podskórna mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją jest wykonywana w ramach NFZ.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również