Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-05 11:29:31

Wynik tomografii jamy brzusznej

Odebrałam wynik z tomografii jamy brzusznej i niepokoi mnie jedno zdanie. W ogonie trzustki drobne gładko konturowane ognisko hipodensyjne śr. 5 mm - na pierwszym miejscu płynowe. Poza tym trzustka prawidłowa.
Zaznaczam, że węzły nie powiększone patalogicznie. Martwię się tym wynikiem, a wizytę u lekarza mam dopiero na koniec marca.

Tomografię robiłam, ponieważ wykryto u mnie guzek śr. 1 cm na nadnerczu. Okazał się zmianą łagodną, ale do obserwacji. Jestem 9 lat po raku piersi, operację miałam oszczędzającą, guz śr. 1 cm, G2. Brałam 4 cykle chemii czerwonej. radioterapię i przez 5 lat tamoxifen.

Odpowiedź:

Jest bardzo mało prawdopodobne, żeby opisana zmian w trzustce miała znaczenie. Jeśli zauważono ją pierwszy raz, to rozsądnie będzie wykonać kontrolne badanie po kilku miesiącach. Jeśli okazałoby się, że ognisko uległo powiększeniu, lub wystąpiły jakieś objawy - dolegliwości, to wtedy trzeba będzie podjąć dalszą diagnostykę. Uważam, że nie ma potrzeby aby przyspieszać termin wizyty u lekarza.

Jeżeli w poprzednim badaniu wykonywanym z powodu zmiany w nadnerczu nie uwidoczniono żadnych ognisk w trzustce to i tak potrzebne jest kontrolne badanie, które pokaże czy i jak szybko ognisko w trzustce się zmienia. Szybkie powiększenie się zmiany może być wskazaniem do wykonania biopsji.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...