Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-05 23:19:04

Czy wskazana jest chemioterapia

Mam 46 lat, jestem po mastektomii piersi lewej. Wcześniej operacja oszczędzająca dwukrotnie. Okazało się, że były dwa ogniska naciekającego raka o wymiarach 12 mm i 10 mm oraz liczne rozrosty CLIS. W badaniach immunohistochemicznych ER, PgR - obie reakcje silnie dodatnie w ponad 90% komórek nacieku raka (PS=5, IS=3, CS=8), HER 2 - reakcja w nacieku raka ujemna, Ki 67 - reakcja dodatnia w około 10% komórek nacieku raka. Węzły chłonne wartownicze bez zmian nowotworowych. W badaniach ogólnych wszystkie narządy wewnętrzne bez podejrzanych zmian. W rozpoznaniu rak zrazikowy G2, pT1cN0(sn).
Jakie leczenie byłoby wskazane, czy wystarczy hormonoterapia czy wskazana byłaby chemioterapia? Lekarz prowadzący ma wątpliwości co do konieczności chemioterapii.

Odpowiedź:

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami gremium ekspertów z StGallen (2013 r.) i Zaleceniami diagnostyczno-terapeutycznymi ekspertów Polskiej Unii Onkologii z r.2013 w Pani przypadku nie ma wskazań do stosowania chemioterapii: jest wyraźna ekspresja receptorów hormonalnych, nie ma nadekspresji HER2, niski wskaźnik Ki67 (<20, a nawet wcześniej obowiązującej granicy <14%), N0.
Jeżeli nadal Pani miesiączkuje, to hormonoterapia powinna polegać na stosowaniu tamoksyfenu. Jeśli przypadkiem (chociaż pewnie jest to mało prawdopodobne) jest Pani po menopauzie (po operacji usunięcia jajników, brak miesiączki od co najmniej roku, poziomy FSH i E2 wskazujące na menopauzę), to można rozważyć podanie letrozolu.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również