Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-08 15:42:26

Interpretacja wyników

Mam 40 lat, w grudniu 2013 r. miałam szerokie wycięcie guza piersi (od 14 lat guz był obserwowany). Rozpoznanie: Carcinoma lobulare in situ. Adenosis sclerosans. Zmiany nowotworowe są obecne w ogniskach gruczolistości. Obecność komórek nowotworowych podkreśliło barwienie immunohistochemiczne z użyciem przeciwciała e-catherin. Obecności nowotworu naciekającego nie stwierdzono, marginesy tkankowe oznaczone tuszem wolne od zmian nowotworowych powyżej 0,6 cm. St. zł. (wg Nottingham) - pTis, Receptory ER (metoda Quick Score wg Allreda): PS5 + IS2 = TS7, Receptory PR (metoda Quick Score wg Allreda): PS5 + IS3 = TS8.
Zalecenia: Tamoxifen 5 lat (trudno znoszę początek)
Pytanie: 1. Z czego wynika, że guz był hormonozależny, analizując inne przypadki na forum często podawana jest hormonozależność w %, Pani Onkolog w innym ośrodku niż byłam operowana stwierdziła, że wynik jest niekompletny ale ja nie mam nic poza takim wynikiem.Czy można go jeszcze uzupełnić? 2. Czy zmiany takie jak mastopatia, przekształcają się z czasem w formy złośliwe?

Odpowiedź:

Rozpoznano u Pani neoplazję zrazikową, która rozwinęła się najprawdopodobniej na tle hiperplazji zrazikowej. Obecność receptorów sterydowych oceniono według metody Allreda - jest to jedna z najbardziej rekomendowanych metod oceny receptorów sterydowych. Ocenia się ilość komórek z receptorami ER i PGR oraz intensywność barwienia.

Zasadniczo przy braku innych obciążeń LCIS się nie leczy. Należy jedynie obserwować pacjentkę, gdyż zdarza się że u kobiet z wykrytym LCI może on pojawić się ponownie. Mogą się także rozwijać inne typy nowotworów piersi rak przedinwazyjny przewodowy lub rak inwazyjny.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-10-02 18:18:21

  Immunoterapia; marihuana medyczna

  Dwa miesiące temu otrzymałam diagnozę: rak przewodowy naciekający NOS potrójnie ujemny w II stadium z przerzutem do...
 • Avatar

  2022-09-20 17:07:55

  Luteina po leczeniu raka piersi

  Lekarz ginekolog z powodu torbieli jajnika przepisał mi Luteinę na 5 dni w celu wywołania okresu. Moje pytanie brzmi czy...
 • Avatar

  2022-09-13 10:01:43

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 40 lat, 31.05.2022 zdiagnozowano u mnie raka Lumianlnego A (Her-2 ujemny), Ki67 wynosi 14%, rak naciekający, inwazyjny,...