Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-09 15:27:10

Przyczyny kontynuacji chemioterapii w przypadku remisji przerzutów

W 2009 roku wykryto u mnie raka piersi (rak inwazyjny przewodowy - carcinome papillare). W 2010 roku miałam w marcu operację oszczędzającą piersi lewej, później radioterapię 30 lamp + tamoxifen. Przez następne lata miałam robione badania: mammografię, prześwietlenie płuc, usg jamy brzusznej. Wszystko było w porządku do roku 2013, gdzie usg jamy brzusznej wykazało zmiany w wątrobie.15.10 2013 r. miałam zalecony tomograf komputerowy jamy brzusznej. Opis badania: wątroba powiększona (prawy płat w wym.CC osiąga 18,8 cm) wykazuje cechy rozlanego stłuszczenia. Na tle stłuszczonego miąższu wątroby słabo wyodrębniają się ogniska o wyższej gęstości, które ulegają wzmocnieniu kontrastowemu - przemawia za meta - nie przekraczają śr. ok. 1,5 cm. Pani doktor zaleciła słabą chemię - 30 mg Doxorubicynę co tydzień.
22.01 2014 r. następny tomograf komputerowy i jego opis: "Jak poprzednio wątroba jest powiększona, ale w badaniu obecnym wątroba jest jednorodna. Poprzednio obserwowane ogniska nie uwidaczniają się w badaniu aktualnym - obraz przemawia za ich całkowitą regresją". A pani doktor zaordynowała mi jeszcze chemię w tej ilości co poprzednio przez trzy miesiące.
Dlaczego? Przecież żadnych przerzutów już nie ma. Chemioterapia to nie łykanie witamin, że bierze się coś na zapas.
 

Odpowiedź:

Decyzja o kontynuowaniu chemioterapii jest słuszna.

Zakłada się, że niestety nawet w przypadku, gdy w badaniach TK ( i innych badaniach obrazowych) obserwuje się całkowitą remisję, to jeszcze nie zniknęły wszystkie komórki nowotworowe, które wcześniej tworzyły "widzialne" w TK zmiany przerzutowe. Tak więc zaleca się podawanie chemioterapii zwykle jeszcze przez 4-6 tygodni po uzyskaniu całkowitej remisji w badaniach obrazowych, żeby zlikwidować maksymalnie dużo komórek nowotworowych i nie dopuścić do kolejnego nawrotu choroby.

Trzeba też nadmienić, że odpowiedź w formie całkowitej remisji zmian w wątrobie zdarza się dość rzadko i w związku z tym to naprawdę fajnie, że taka dobra reakcja na chemioterapię się u Pani pojawiła.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...