Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-12 10:28:05

Obrzęk limfatyczny

W marcu 2013 roku przeszłam operacje oszczędzającą z wycięciem 10 węzłów chłonnych. Kilka dni temu zrobił mi się obrzęk ręki. Pojawił się też ból. Onkolog przepisał mi 30 szt. zastrzyków Clexane 0,4 ml. Poradził też bym poszła na drenaż limfatyczny do rehabilitanta. Tak też zrobiłam. Po drenażu czuję ulgę jednak opuchlizna, choć nie jest duża (głównie wierzch dłoni oraz palec wskazujący i środkowy), nie schodzi do końca. Następnego dnia po drenażu ból powrócił, a opuchlizna powróciła do rozmiarów sprzed drenażu. Rehabilitant zalecił bym przyszła na trzy kolejne drenaże i masowała rękę w domu po upłynięciu 6 godzin od masażu. Po serii zabiegów (trzech) zaproponował mi naklejenie plastrów ułatwiających odpływ chłonki.
Co jest robione nie tak skoro opuchlizna nie znika a po drenażu pojawia się jedynie niewielka i krótkotrwała ulga?

Odpowiedź:

Z tego co Pani opisuje, wszystko jest dobrze robione.
Jak już kilkakrotnie pisałem, obrzęk jest takim schorzeniem, którego przebiegu nie da się przewidzieć i wszystko zależy od organizmu danej osoby, jak również sposobu wykonania zabiegu i leczenia dodatkowego. Sam obrzęk może się pojawić w każdym momencie od zabiegu, w każdej części ciała (która jest drenowana przez usunięte węzły) i mieć różny stopień rozwoju, od jego braku, przez delikatny stopień, do osiągnięcia znacznych rozmiarów. Po pojawieniu się, często ma tendencję do narastania (jednak nie zawsze), a im później zostanie poddany leczeniu, tym ciężej go usunąć.
Sam drenaż limfatyczny, jest zabiegiem, który niestety pobudza pracę naczyń limfatycznych na pewien okres czasu. Po tym okresie należy powtórzyć zabieg, aby ponownie pobudzić naczynia do pracy i usunąć obrzęk.
W Pani przypadku, można dodatkowo spróbować zastosować aplikacje plastrami Kinezio (zapewne o to chodzi rehabilitantowi), jednak jeśli to nie przyniesie oczekiwanego skutku, ostatnim rozwiązaniem dla Pani jest bandażowanie kończyny (jeśli różnica w obwodzie kończyny jest większa niż 1 cm) lub zakupienie rękawa uciskowego z rękawiczką lub samej rękawiczki (w zależności od dokładnej lokalizacji obrzęku) i jej systematyczne noszenie. Dodatkowo przy noszeniu rękawa może Pani 1 w tygodniu skorzystać z drenażu ręcznego (lub częściej w zależności od potrzeby).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...