Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-12 10:28:05

Obrzęk limfatyczny

W marcu 2013 roku przeszłam operacje oszczędzającą z wycięciem 10 węzłów chłonnych. Kilka dni temu zrobił mi się obrzęk ręki. Pojawił się też ból. Onkolog przepisał mi 30 szt. zastrzyków Clexane 0,4 ml. Poradził też bym poszła na drenaż limfatyczny do rehabilitanta. Tak też zrobiłam. Po drenażu czuję ulgę jednak opuchlizna, choć nie jest duża (głównie wierzch dłoni oraz palec wskazujący i środkowy), nie schodzi do końca. Następnego dnia po drenażu ból powrócił, a opuchlizna powróciła do rozmiarów sprzed drenażu. Rehabilitant zalecił bym przyszła na trzy kolejne drenaże i masowała rękę w domu po upłynięciu 6 godzin od masażu. Po serii zabiegów (trzech) zaproponował mi naklejenie plastrów ułatwiających odpływ chłonki.
Co jest robione nie tak skoro opuchlizna nie znika a po drenażu pojawia się jedynie niewielka i krótkotrwała ulga?

Odpowiedź:

Z tego co Pani opisuje, wszystko jest dobrze robione.
Jak już kilkakrotnie pisałem, obrzęk jest takim schorzeniem, którego przebiegu nie da się przewidzieć i wszystko zależy od organizmu danej osoby, jak również sposobu wykonania zabiegu i leczenia dodatkowego. Sam obrzęk może się pojawić w każdym momencie od zabiegu, w każdej części ciała (która jest drenowana przez usunięte węzły) i mieć różny stopień rozwoju, od jego braku, przez delikatny stopień, do osiągnięcia znacznych rozmiarów. Po pojawieniu się, często ma tendencję do narastania (jednak nie zawsze), a im później zostanie poddany leczeniu, tym ciężej go usunąć.
Sam drenaż limfatyczny, jest zabiegiem, który niestety pobudza pracę naczyń limfatycznych na pewien okres czasu. Po tym okresie należy powtórzyć zabieg, aby ponownie pobudzić naczynia do pracy i usunąć obrzęk.
W Pani przypadku, można dodatkowo spróbować zastosować aplikacje plastrami Kinezio (zapewne o to chodzi rehabilitantowi), jednak jeśli to nie przyniesie oczekiwanego skutku, ostatnim rozwiązaniem dla Pani jest bandażowanie kończyny (jeśli różnica w obwodzie kończyny jest większa niż 1 cm) lub zakupienie rękawa uciskowego z rękawiczką lub samej rękawiczki (w zależności od dokładnej lokalizacji obrzęku) i jej systematyczne noszenie. Dodatkowo przy noszeniu rękawa może Pani 1 w tygodniu skorzystać z drenażu ręcznego (lub częściej w zależności od potrzeby).

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-03-23 16:06:35

  Odwołanie operacji z powodu pandemii

  Pierwszą mammografię miałam pod koniec listopada. Wyszły mikrozwapnienia. Dostałam skierowanie na biopsję gruboigłową pod...
 • Avatar

  2020-03-23 16:00:53

  Praca zawodowa podczas hormonoterapii a pandemia

  Przeszłam nowotwór piersi G3 w 2013 roku, w 2014 w lutym mastektomia radykalna z usunięciem węzłów. Węzły z...
 • Avatar

  2020-03-18 14:24:22

  Interpretacja przypadku

  Pani Doktor, mam 34 lata, USG piersi wykazało zmianę piersi prawej 18 mm BIRADS 3, w piersi lewej torbiele. Biopsja...