Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-14 11:37:52

Czy zastosowane leczenie było odpowiednie

Mam 54 lata. Przed zdiagnozowaniem u mnie choroby nowotworowej byłam objęta przez ponad 4 lata HTZ. Dwa lata temu przeszłam kwadrantektomię prawostronną z biopsją węzłów wartowniczych. Guz wycięty z dużymi marginesami. Wyniki badań histopatologicznych - carcinoma ductale infiltrans mammae, Bloom 1st. W obrębie wyciętego kwadrantu nie znaleziono dodatkowych ognisk raka. Margines dolny i górny bez utkania nowotworowego. PT1c. Usunięto 5 węzłów. W dalszej diagnostyce okazało się, że jeden z nich jest w całości wypełniony komórkami rakowymi. Po miesiącu zabieg usunięcia wszystkich węzłów, w których nie znaleziono przerzutów. Pozostałe wyniki ER-TS 8/8, PR-TS7/8, HER2 ujemny, Ki67- 2%, BRCA1 nie stwierdzono nosicielstwa.
Zastosowane leczenie 4 AC (lekarze zastanawiali się czy nie odejść od chemioterapii, ale ze względu na zajęty węzeł podano chemię), radioterapia 20 lamp + 5 celowanych i hormonoterapia 5 lat. Aktualne badania są prawidłowe. Jedyną trudnością jest słaba odporność (niski poziom białych ciałek - 3 tys)
Czy zastosowane leczenie było odpowiednie i jakie są rokowania? Niepokoi mnie ten zajęty węzeł.

Odpowiedź:

Oczywiście jak się Pani domyśla obecność przerzutów do węzłów chłonnych wiąże się z gorszym rokowaniem. Tym niemniej dobrze, że tylko w jednym węźle stwierdzono komórki nowotworowe.

Co do leczenia uzupełniającego zdecydowanie ważniejsze w Pani przypadku jest leczenie hormonalne. Chemioterapia tylko w niewielkim stopniu wpływa na rokowania u chorych z tak niską wartością Ki67 i znaczną zawartością receptorów hormonalnych. Oczywiście podanie chemioterapii z pewnością nie zaszkodziło, było może trochę "na wyrost". Niskie poziomy białych krwinek mogą w pewnym stopniu wynikać z leczenia hormonalnego, nie tylko przebytej chemioterapii.

Rokowania można szacować na jakieś 80-85% przeżyć bez nawrotu choroby na przestrzenia 10 lat.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również