Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-14 20:59:04

Interpretacja wyniku i ocena leczenia

U mojej mamy w wieku 64 został wykryty guz piersi.
07.10.2013 została poddana radykalnej mastektomii, pobrano kilka wycinków i oddano do laboratorium patomorfologii. 25.10. otrzymaliśmy następujący wynik: Rozpoznanie: Zmiana makroskopowo wieloogniskowa. Typ raka G2. Receptor estrogenowy – reakcja pozytywna TS 8 (PS 5 + IS 32) Allred method, Receptor progesteronowy – reakcja pozytywna TS 6 (PS 3 + IS 3) Allred method. Receptor HER2 – reakcja pozytywna (2+). Odczyn proliferacyjny (Ki67) niski na poziomie LI 5% Podtyp biologiczny – luminalny B, HER 2(+).
Z takim wynikiem mama udała się do onkologa, który zalecił leczenie hormonalne lekiem APO NOSTRA. Na pytanie czy powinna być zastosowana chemia, powiedział że nie ma takiej potrzeby. W styczniu mama zmieniła lekarza, który jak zobaczył pierwszy wynik, natychmiast ją skierował do laboratorium celem wyjaśnienia nieścisłości wyniku. Nową ocenę i nowy wynik otrzymaliśmy 14.01.2014: Receptor estrogenowy – reakcja pozytywna TS 8 (PS 5 + IS 32) Allred method. Receptor progesteronowy – reakcja pozytywna TS 6 (PS 3 + IS 3) Allred method. Receptor HER2 – odczyn na (1+) – reakcja negatywna. Odczyn proliferacyjny (Ki67) niski na poziomie LI 5%. Podtyp biologiczny – luminalny A HER 2(-).
Mam pytania:
Czy zastosowane leczenie hormonalne od razu po zabiegu, który się odbył 07.10.2013 r. w postaci tabletek APO NOSTRA było zasadne?
Czy nie powinna była mama zostać poddana chemii?
Obecnie mama przyjmuje lek ARIMIDEX (od 21.01.2014) i czeka na 20 naświetlań. Lekarz, pod którego opieką w chwili obecnej jest mama zasiał w nas ziarno niepewności, że po zabiegu powinna była być podana chemia.
Czy obecne leczenie jest właściwe?
Czy powinniśmy zrobić jeszcze inne badania celem poszerzenia diagnostyki? Dodam, że mama psychicznie jest załamana po zamieszaniu z laboratorium i wynikiem patomorfologii. Czuje się osłabiona, bolą ją kości, dostała napadu rwy kulszowej.

Odpowiedź:

Próbując odpowiedzieć na wszystkie pytania zaczęłabym od wyniku badania całego materiału pooperacyjnego. Nie ma informacji o: wielkości guzków, stanie węzłów chłonnych, naciekaniu naczyń krwionośnych i/lub limfatycznych (zatorach z komórek nowotworowych w tych naczyniach). Niepełny wydaje się wynik badania HER2. Przy wyniku HER2 (2+) konieczne jest zweryfikowanie stanu receptora poprzez badanie tak zwanej amplifikacji genu HER2 metodą FISH. W przedstawionym przez Panią wyniku brakuje takiej informacji. Ale skoro badanie zostało wykonane ponownie i potwierdził się status receptorów steroidowych oraz poziom wskaźnika proliferacyjnego. Stwierdzenie braku nadekspresji HER2 jest korzystnym czynnikiem rokowniczym.
Dopiero mając pełna wiedzę o materiale operacyjnym mogłabym odpowiedzieć na postawione pytania.
Nie zakładałabym, że pierwszy lekarz popełnił błąd. W ostatnich zaleceniach międzynarodowego gremium ekspertów, jak również w wytycznych opracowanych przez ekspertów polskich coraz mniej jest wskazań do uzupełniającej chemioterapii, a coraz częściej zalecana jest hormonoterapia.
Proszę o więcej szczegółów.
PS Bóle kostno-stawowe są bardzo często występującym działaniem niepożądanym leków z grupy inhibitorów aromatazy, ale jeśli dotyczą jakiejś konkretnej lokalizacji, to zawsze warto przed rozpoczęciem ćwiczeń i zabiegów wykonać badanie układu kostnego.

Uzupełnienie pytania:

Posiadam z wypisu z laboratorium patomorfologii jeszcze takie informacje:
Opis makroskopowy
1.2 wycinek 5 x 3 x 1,5 cm z guzkiem o śr 2cm
3. Zmiana śr o,5 cm w okolicy guza
4. wycinek 4 x 4 x 1,5 cm
5. wycinek 3 x 3 x 2 cm
6. wycinek śr 2 cm
Rozpoznanie:

1. Carcinoma invasivum. Diameter 2 cm. Utkanie nowotworowe obecne w obwodowej linii cięcia wycinka. Zmiana makroskopowo wieloogniskowa.
Badanie parafinowe:
2, 3 Foci carcinomatosi praecipute ductales. Invasivi (G2) atque intraductales. Desmoplasia
Interstiti, infiltratio carcinomatosa telae peritumoralis Angioinvasio.
Materiał w kilku fragmentach. W największym wycinku liczne ogniska raka 0,5 – 2 cm
Doszczętność zabiegu wątpliwa – utkanie nowotworowe obecne częściowo w obwodowej linii cięcia największego wycinka
4 - 6 Tela neoplasmatica absens.

Węzły chłonne nie były zajęte, ale powiem że na wypisie w laboratorium nie ma o tym mowy, czy powinniśmy o to poprosić. podobnie jeśli chodzi o informacje o naciekaniu naczyń krwionośnych i/ lub limfatycznych? Nie mam na ten temat wiedzy wiec proszę o podpowiedź.

Laboratorium popełniło błąd w pierwszej ocenie preparatu zaraz po operacji, wynikiem obowiązujący w chwili obecnej jest wynik z dnia 14.01 (przesyłam scan w załączeniu)
czy powinniśmy poprosić o pełniejszą analizę? Dodam że czekamy na wyniki tomografii komputerowej która była robiona w dniu 01.02.2014. Radioterapia jest zaplanowana na 18.02.

Odpowiedź:

Czytając zeskanowany wynik badania mam wrażenie, że jest to tylko fragment materiału. Są opisane wycinki z guza, ale nie wynika z tego opisu jednoznacznie, że zbadano całą pierś. Potwierdzono: wieloogniskowy charakter zmiany, obecność komórek raka w linii cięcia i naciekanie naczyń. Nie ma informacji, że w materiale pooperacyjnym znaleziono węzły chłonne. A może węzły były badanie oddzielnie? Informacja o węzłach chłonnych powinna znaleźć się zarówno w opisie operacji, jak i wyniku badania mikroskopowego.
Jeśli przyjmiemy, że węzły nie były zajęte, to terapia hormonalna w połączeniu z napromienianiem (po to, żeby zmniejszyć ryzyko wznowy miejscowej) wydaje się dobrym rozwiązaniem.
Nie do końca rozumiem czy błąd laboratorium polegał na nieopisaniu komórek raka w linii cięcia, czy oceny HER2.
Typ raka opisany w zeskanowanym dokumencie ma korzystne czynniki rokownicze. Jedyną "okolicznością obciążającą" jest angioinwazja, ale to i tak nie jest samo w sobie wskazaniem do zastosowania chemioterapii przed hormonoterapią.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-05-07 12:56:40

  Czy leczenie jest prawidłowe

  Mastektomia w 2015 r. Obecny wiek 50 lat. Stopień złośliwości G1, stopień zawansowania pT1cpN(sn)0R0, ki67 >10%. Od...
 • Avatar

  2021-05-04 12:36:43

  Czy leczenie jest prawidłowe

  Proszę o analizę wyników i ewentualnie informację czy jest dobrze dobrane leczenie, czy można coś dodać? Lat 38,...
 • Avatar

  2021-05-04 12:33:22

  Powrót miesiączki - cd.

  Kontynuacja pytania "Powrót miesiączki" z 30 kwietnia 2012 r.   Pytałam swojego onkologa...