Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-15 10:21:12

Interpretacja wyniku i ocena leczenia

Pod koniec ubiegłego roku moja mama w wieku 59 lat przeszła mastektomię prawej piersi wraz z usunięciem wszystkich węzłów chłonnych pachowych. Wyniki: rak przewodowy inwazyjny, G2, T1cN1a. Minimalny margines od dołu i od góry po 1 cm, receptory hormonalne: ER, PgR - obie reakcje dodatnie w 75% komórek nacieku raka, HER 2 - reakcja w nacieku raka ujemna, Ki 67 - reakcja dodatnia w około 15% komórek nacieku raka. Wypreparowano 13 węzłów chłonnych dołu pachowego prawego. W 3 węzłach stwierdzono mikroprzerzuty i obecność nacieku w tkankach okołowęzłowych.
Zaproponowano następujące leczenie - chemioterapia - 4 cykle AC, radioterapia i hormonoterapia - tymoksyfen.
Mam następujące pytania:
1. Czy zaproponowana chemia nie jest za słaba? Czy nie powinno być zastosowanych 6 cykli albo np. taksany?
2. Czy stwierdzone przerzuty do węzłów chłonnych znacznie pogarszają rokowania na wyleczenie? Co oznacza: "obecność nacieku tkanki okołowęzłowej"?
3. Czy mama ma szansę na pełne wyleczenie?
4. W ośrodku, w którym mama się leczy (WCO Poznań) zaproponowano jej udział w badaniach klinicznych nad szczepionką na raka piersi (E75), proszę powiedzieć, czy warto wziąć w nich udział? Czy jest możliwy niekorzystny wpływ takich badań na zdrowie?

Odpowiedź:

Z opisu badania mikroskopowego wynika, że nowotwór nie ma niekorzystnych cech biologicznych. Powodem zastosowaina chemioterapii jest obecność komórek raka w tkankach usuniętych z dołu pachowego poza węzłami, w których są mikroprzerzuty. Chemioterapia AC (4 kursy) wydaje się wystarczająca jako jeden z elementów leczenia (w porównaniu z sześcioma kursami w innych schematach tu są wyższe dawki leków).
W tym stopniu zaawansowania nadal istnieje szansa na całkowite wyleczenie.
Co do szczepionki i badania klinicznego - trudno o jednoznaczną odpowiedź. Wyniki badań wstępnych (I i II fazy) są obiecujące, ale nigdy nie można mieć całkowitej pewności co do bezpieczeństwa (osoby biorące udział w badaniach klinicznych są ubezpieczone na wypadek wystąpienia działań niepożądanych). Duża grupa badanych już odniosła korzyść z podawania szczepionki.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...