Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-19 17:26:37

Interpretacja wyników i rokowanie

Kontynuacja pytania "Interpretacja wyników i rokowanie" z 18.02.14 r.

 

USG jamy brzusznej i rtg klatki piersiowej tylno-przednie i boczne zostały wykonane przed podaniem 1 chemii. USG: Wątroba jednorodna niepowiększona. Pęcherzyk żółciowy bez złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone.Trzustka, śledziona i przestrzeń wokół naczyń bez zmian. W lewej nerce echo złogu 3mm, poza tym obie nerki prawidłowe. RTG: Płuca bez zmian ogniskowych. Serce w normie. Scyntygrafia całego układu kostnego (metoda "whole body" ) z zastosowaniem fosfonianów została wykonana po 3 chemii: Scyntygram kośćca bez ognisk patologicznych gromadzenia znacznika osteotropowego.
Zakończono już chemię przed operacją. Ale czy nie powinny zostać wykonane badania dodatkowe lub powtórzyć wcześniejsze zanim dojdzie do operacji? Fakt że guz zmniejszył się na tyle, że nie jest już pod palcami wyczuwalny i to jest pozytywne!
Czy badanie ręczne decyduje o podjęciu decyzji o całkowitej amputacji piersi?
Czy jest światełko w tunelu że będzie to operacja oszczędzająca?
 

Odpowiedź:

Jeśli nie pojawiły się żadne niepokojące objawy ze strony płuc, wątroby czy układu kostnego, a guz w piersi uległ znacznemu zmniejszeniu, to nie ma wskazań do powtarzania badań.
Przed operacją najpewniej zostanie zrobione USG lub mammografia.
Jeśli pierwotnie rozpoznano raka zapalnego, to leczenie oszczędzające byłoby raczej dość ryzykowne. Proces zapalny dotyczy między innymi naczyń chłonnych w tkance podskórnej i skórze, a zasięg takiej inwazji jest trudny do oceny.
Sądzę, że lekarze podejmą decyzje o radykalnej operacji odjęcia piersi i usunięcia węzłów chłonnych pachowych i następnie skierują na napromienianie, ponieważ guz był większy niż 5 cm i zajmował skórę. Poza tym konieczne będzie leczenie hormonalne przez co najmniej 5 lat.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...
 • Avatar

  2022-06-11 10:19:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  5,5 roku temu miałam mastektomię radykalną piersi lewej i radioterapię. Wówczas histopat był taki: rak zrazikowy,...