Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-24 19:19:50

Interpretacja wyników i rokowanie

Mam wielka prośbę. Nie wiem już do kogo się zwrócić. Jestem chora na raka piersi. Przeszłam już dwie operacje, chemioterapię (kursy AC - antracykliny, w wypisie miałam: z uwagi na stopień złośliwości G3, młody wiek (42 lata), ujemne receptory ER, PGR zakwalifikowano chorą do chth 4 AC) i radioterapię (napromieniowanie fotonami X o energii 6 Mv na pierś lewą, otrzymałam dawkę 4250cGy/t po 250 cGy/t. Następnie podwyższenie dawki na lożę po guzie do dawki całkowitej 5750 cGy/t. Leczenie zaplanowano metodą IMRT z powodu konieczności serca)
Podaję rozpoznanie histopatologiczne przed leczeniem: Makro: Fragment tkankowy 4x2,5x2,5 cm z torbielowatym guzem śr.1,7 cm. Mikro: Carcinoma ductale in situ (CDIS), G3, partim carcinoma invasivum, G3 mammae, pT1a. Guz śr.1,7 cm o budowie torbielowato poszerzonego przewodu z utkaniem CDIS, z ogniskami inwazji śr. do 4 mm (pT1a). Linia cięcia dochodzi do utkania CDIS. ER i PGR - ujemne; HER2 (2+); Ki-67 ok.15-20%.
Miałam operację poszerzenia marginesów chirurgicznych po pierwszej operacji. W karcie informacyjnej mam napisane po operacji: Rak piersi lewej pT1aN0. Stan po szerokim wycięciu loży po tumorektomii piersi lewej i biopsja węzła wartowniczego lewej pachy.
Proszę o pomoc, gdyż po ciężkim leczeniu nikt do tej pory mi nic nie powiedział. W zasadzie nie miałam żadnych badań kontrolnych po danym leczeniu oprócz USG. Naświetlania skończyłam 24 grudnia. Nie wiem, czy leczenie się powiodło, nie mam też pojęcia jakie mam dalsze szanse na życie. Błagam o pomoc, bo nie wiem, co się ze mną dzieje, mam cały czas stan podgorączkowy, boli mnie ta pierś. Mówiłam o tym lekarzowi, ale stwierdziła, że to o niczym nie świadczy. Żadnych badań nie zleciła...
Co ja mam myśleć i robić??? Dlaczego mi nikt nic nie chce powiedzieć? Może Pani Doktor mi coś powie, czy poradzi, błagam!!!
Proszę o wytłumaczenie, co to jest za rak i jakie mam z nim szanse???

Odpowiedź:

Rak został wykryty i leczony w bardzo wczesnym stadium zaawansowania (pT1a) i dlatego pomimo cechy G3, czyli wysokiego stopnia złośliwości Pani sznse na wyleczenie są bardzo duże (97-98%). Z tej przyczyny nie ma powodu przeprowadzania jakichkolwiek badań (ryzyko nawrotu jest rzędu 2-3% w ciągu 10 lat). Co do stanu podgorączkowego to może on wynikać z odczynu po radioterapii - proszę się zgłosić na kontrolę do radioterapeuty z tym problemem.

Sądzę, że powinna Pani skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry, żeby wrócić do równowagi psychicznej.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...
 • Avatar

  2022-06-11 10:19:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  5,5 roku temu miałam mastektomię radykalną piersi lewej i radioterapię. Wówczas histopat był taki: rak zrazikowy,...