Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-02-25 16:48:38

Ocena leczenia i rokowania

Mam 42 lata, jestem po amputacji piersi i wycięciu węzła wartowniczego i dwóch powartowników (bez przerzutów na węzły). Proszę o interpretację wyników i ocenę zastosowanego leczenia. Rozpoznanie: podbrodawkowo, w loży po tumorektomii znaleziono mikroskopowe ognisko raka inwazyjnego. W pozostałej części piersi utkania raka nie znaleziono, miąższ piersi zanik tłuszczowy z ogniskową mastopatią. Carcinoma ductale partim carcinoma lobulare invasivum mammae, Elston-Ellis, G2. Guz o wym. 2,2x1,8x1,8. W obrębie guza dość duże włóknienie, na obwodzie mały odczyn limfocytarny. Guz dochodzi do granicy cięcia od strony brodawki. Estrogen receptor - ekspresję receptora stwierdzono w 95% komórek raka (w tym przewaga intensywności 2+ (89%). Progesteron receptor - ekspresję receptora stwierdzono w 90% komórek raka w tym przewaga intensywności 2+ (70%). Ki-67 10%. Estrogen receptor (ER) (+), Progesteron receptor (PgR) (+), HER 2 Protein (-), E-cadheryn (+). Zastosowane leczenie:tylko hormonoterapia (Zoladex 2 lata i tamoxifen 5lat).
Czy chemioterapia rzeczywiście nie była potrzebna i jakie jest rokowanie przy takim raku?

Odpowiedź:

Zgodnie z obowiązującymi od kilku już lat zaleceniami europejskim (i polskimi) w przypadku raka hormonozależnego, bez nadekspresji HER2, o niskim Ki 67, bez przerzutów do węzłów chłonnych, bez innych niekorzystnych czynników rokowniczych u osoby powyżej 35 rż. nie ma wskazań do chemioterapii. Zaleca się leczenie hormonalne, przy czym coraz rzadziej u osób powyżej 35 - 40 rż. dodaje się do tamoksyfenu Zoladex. Raczej rozważa się kontynuowanie tamoksyfenu przez czas dłuższy niż 5 lat o ile nie ma powikłań, lub - jeśli chora w czasie leczenia tamoksyfenem weszła w stan menopauzy - myśli się czasem o podawaniu przez pięć następnuch lat leku z grupy inhibitorów aromatazy (raczej letrozol niż anastrozol).
Co do rokowania, to w przypadku takim jak opisany jest ono dość dobre, bo nie ma niekorzystnych czynników. Z uwagi na elementy raka zrazikowego (ca lobulare) należy bardzo pilnie kontrolować drugą pierś, wykonując zarówno mammografię jak i USG.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...