Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-03-09 09:15:51

Jakie dalsze leczenie

Mama - 54 lata jest po biopsji mammotomicznej piersi prawej. Rozpoznanie histopatologiczne: Hyperplasia ductais nonatypica focalis, fibrosclerosis diffusa et microcalcificationes (+) sine neoplasmate.
Proszę o wyjaśnienie tego rozpoznania. Jakie jest możliwe dalsze leczenie guza o wym.12x19x27 mm?

Odpowiedź:

W rozpoznaniu mikroskopowym napisano: Rozrost przewodowy "nie atypowy" (czyli łagodny), rozlane twardniejące włóknienie i mikrozwapnienia bez nowotworu.
Ogólnie - nie ma powodu do niepokoju pod warunkiem, że obraz mikroskopowy z materiału biopsyjnego pasuje do obrazu guza w mammografii i USG. Wtedy wystarczającym postępowaniem jest obserwacja. Do rozważenia wykonanie badania piersi metodą rezonansu magnetycznego po upływie co najmniej trzech miesięcy od biopsji mammotomicznej.
Jeżeli natomiast mikrozwapnienia widoczne były w mammografii także poza ścisłym obszarem guza (domyślam się, że podane przez panią wymiary pochodzą z badania USG), to zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że obszar mikrozwapnień zawiera w sobie elementy raka przedinwazyjnego w miejscach poza zasięgiem biopsji.
W przypadku cienia wątpliwości co do zgodności między obrazem mikroskopowym a wynikami badań obrazowych (mammografia i USG) to wskazane jest wycięcie całego podejrzanego obszaru.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2020-01-26 11:32:54

  Węzeł wewnątrzsutkowy

  Zacznę od tego, że bardzo długo stosowałam antykoncepcję hormonalną (po martwym porodzie 15 lat temu). Niedawno...
 • Avatar

  2020-01-26 11:29:01

  Jakie badania kontrolne wykonywać

  Jestem 3 miesiące po operacji: mastektomia z jednoczesną rekonstrukcją (bardzo mały biust, od razu implant), biopsja węzła...
 • Avatar

  2020-01-25 12:26:06

  Czy zaproponowane leczenie jest wystarczające

  Moja mama 8 lat temu chorowała na raka piersi, wtedy her + , na 11 węzłów wyciętych 2 zajęte. Leczenie to 4 AC,...