Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-03-11 14:06:32

Nadmierne gromadzenie się chłonki

Moja 76-letnia Mama przeszła zabieg lewostronnej radykalnej mastektomii w czerwcu 2013 r. (ca lobulare GII, T1bN2M0, węzły chłonne pachowe - metastases carcinomatosae 5/20, ER +++, PgR + , Ki + w 12% komórek nowotworowych, Her -2/neu/+1/. Następnie została poddana radioterapii i do leczenia włączono Tamoksyfen. Tamoksyfen po 2 miesiącach leczenia zamieniono na Arimidex (ze względu na zakrzepowe zapalenie żył podudzia lewego leczonego od chwili rozpoznania Clexanem ). Rutynowe onkologiczne badania kontrolne zarówno obrazowe jak i laboratoryjne są w normie. Mama ma wyrównaną niedoczynność tarczycy.
Problem stanowi duża ilość chłonki gromadzącej się pod skórą po stronie usuniętej piersi. Od czasu operacji punkcje chłonki odbywały się 2-3 razy w tygodniu (każda punkcja ok. 150- 200ml chłonki). W grudniu 2013 r. Mama była ponownie operowana z powodu wytworzenia się zainfekowanej, podskórnej torbieli krwotocznej. Badanie hist-pat. materiału pooperacyjnego - bez komórek nowotworowych. Niestety w przestrzeni podskórnej nadal gromadzi się duża ilość chłonki (1 punkcja w tygodniu ok.200 ml ). Obawiamy się ponownych powikłań związanych z ciągłymi punkcjami.
Od czego zależy ilość gromadzącej się chłonki? Wiem, że jest to indywidualne.
Czy ma na to wpływ masa ciała (BMI 31,5)?
Czy istnieje jakaś metoda, która mogłaby spowodować "zamknięcie" przestrzeni podskórnej i zmniejszenie gromadzenia się limfy?

Odpowiedź:

Ilość gromadzonej chłonki w loży pooperacyjnej jest sprawą indywidualną.
Większa ilość chłonki może być związana z masażem kończyny górnej, odpływ chłonki jest zaburzony ze względu na usunięcie węzłów chłonnych oraz dodatkowo przebytą radioterapię.
Na gromadzenie chłonki w loży nie ma innego sposobu niż nakłuwanie i jej ewakuacja.Trzeba czekać aż przestanie się gromadzić i znajdzie drogę ujścia.
Z doświadczenia zauważyłem, że więcej chłonki gromadzi się u pacjentek z większą masą ciała.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...