Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-03-12 10:41:17

Badania kontrolne

Mam 40 lat, zachorowałam pod koniec 2012 r. Diagnoza: rak lewej piersi, T2N0M0, guz wielkości 2 cm. W badaniu histopatologicznym: Carcinoma ductale invasivum, G2, receptory ER: PS0 + IS0 = TS0, receptory ER: PS0 + IS0 = TS0, Her2 (1+), KI67 - odczyn dodatni w ok. 90% jąder komórkowych, podtyp biologiczny - trójujemny.
Zastosowano chemię AC 4x, potem odjęcie piersi. Po leczeniu chemią i po operacji stwierdzono widoczny obszar martwicy z mikrozwapnieniami, co przemawiało za całkowitą remisją guza. Węzły pachowe z odczynowym rozrostem utkania, przerzutów nie stwierdzono, nacieku zapalnego i angioinwazji też nie. Po operacji zastosowano u mnie jeszcze leczenie Taxotere 4x zamiast radioterapii.
Mam pytanie, czy to ogólnie dobry efekt leczenia?
Czy powinnam mieć przeprowadzone badania kontrolne? Dodam, że operacja odbyła się 1 marca 2013 r. więc to już rok od operacji a od ostatniej chemii 8 miesięcy, a ja miałam do tej pory tylko USG blizny. Moja pani doktor onkolog mówi zazwyczaj na kontrolnych wizytach jak ją pytam o badania, że nie widzi wskazań, no i akurat po ostatniej wizycie kiedy pani doktor stwierdziła że nie widzi potrzeby zaczęło mnie kłuć w okolicy wątroby. Co robić? Domagać się badań?

Odpowiedź:

Leczenie było prowadzone jak najbardziej prawidłowo.

Co do badań kontrolnych to faktycznie nie zaleca sie żadnych, o ile pacjentka nie zgłasza dolegliwości (poza mammografią). W przypadku gdy pojawiły się jakieś dolegliwości - oczywiście trzeba wykonać stosowne badania, żeby wykluczyć nawrót choroby.

W sytuacji jaką Pani opisała proponowalabym USG jamy brzusznej - może je zlecić lekarz rodzinny lub onkolog.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...