Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-03-15 17:49:14

Rak pancerzowy

Mam pytanie odnośnie raka pancerzowego. Co to za odmiana raka? Jak się go leczy i jakie są rokowania? Mama 1,5 roku temu przeszła mastektomię piersi. W październiku miała mieć operację rekonstrukcji, lecz zrezygnowała z przyczyn nie związanych ze zdrowiem. Wtedy wyniki musiały być w porządku, bo zrezygnowała w sumie w ostatniej chwili. Ok. miesiąca temu zauważyła guzki w okolicy blizny i nieco poniżej. Skóra wokół blizny jest identyczna jak na zdjęciu kobiety, u której zdiagnozowano właśnie raka pancerzowego. Stąd moje pytanie. W internecie jest bardzo mało informacji na jego temat. Lekarz prowadzący mamę skierował ją do szpitala, ale dopiero za 2 tyg., z podejrzeniem wznowy. Wyniki krwi wskazują na anemię, usg brzucha i klatka piersiowa w porządku. Skóra wokół blizny jest zaczerwieniona i twarda. Bardzo proszę o informację na temat tej odmiany raka.

Odpowiedź:

Rak pancerzowy to nie jest szczególna odmiana nowotworu. Nazwa pochodzi od efektu, jaki powoduje: skóra i tkanka podskórna wokół blizny robi się sztywna i opina klatkę piersiową jak pancerz.
Nic nie wiem o chorobie i dotychczasowym leczeniu Pani mamy, więc nie wiem co teraz będzie można jej zaproponować. Z opisu wnioskuję, że raczej konieczna będzie próba leczenia systemowego - hormono- lub chemioterapia, bo nie wydaje mi się, żeby udało się wyciąć wszystkie guzki. Zależnie od obszaru, jaki jest zajęty przez naciek nowotworowy możliwe, że będzie można rozważyć napromienianie. Jeśli nowotwór wykazuje nadekspresję HER2, to może jeszcze herceptyna.
O wszystkim zdecydują lekarze w ośrodku onkologicznym, bo to oni wiedzą jaką chorobę mają leczyć - mają pełną dokumentację i będą mieli nowy wynik badania mikroskopowego wycinka.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-10-02 18:18:21

  Immunoterapia; marihuana medyczna

  Dwa miesiące temu otrzymałam diagnozę: rak przewodowy naciekający NOS potrójnie ujemny w II stadium z przerzutem do...
 • Avatar

  2022-09-20 17:07:55

  Luteina po leczeniu raka piersi

  Lekarz ginekolog z powodu torbieli jajnika przepisał mi Luteinę na 5 dni w celu wywołania okresu. Moje pytanie brzmi czy...
 • Avatar

  2022-09-13 10:01:43

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 40 lat, 31.05.2022 zdiagnozowano u mnie raka Lumianlnego A (Her-2 ujemny), Ki67 wynosi 14%, rak naciekający, inwazyjny,...