Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-03-16 10:04:45

Jaką podjąć decyzję odnośnie leczenia

Mam 50 lat. Jestem po operacji (12.02 br.) tumorektomii piersi lewej i biopsji 2 węzłów wartowników (węzły czyste), guzek na godz 6-ej 9 mm (G1, ER i PgR dodatnie, HER2 ujemne) wycięty z właściwym marginesem. Zakwalifikowana do leczenia tamoxyfenen.
Niestety jest większy problem - w wyciętym fragmencie piersi liczne ogniska DCIS - stąd zalecenie lekarza radioterapeuty onkologa mastektomii piersi lewej, na którą dostałam już skierowanie (13.03 br.). Jeszcze jeden największy dla mnie problem to w tym samym dniu zrobiono mi USG piersi - w operowanej krwiak 47 mm, a w prawej na godz 6-ej podejrzana o malignizację nieregularna zmiana 11mm! Zatem operacja odłożona, a ja czekam na biopsję gruboigłową i wynik (ok. 3-4 tygodnie). Jeśli się okaże, że to rak może gorszy od tamtego - (ostatnie USG piersi prawej z 09.11.2013 r. czyste, a tu po 4 mies. już 11 mm, mammografia z 04.12.2013 r. czysta, u mnie nie wykazała nawet tamtego raka (położony obwodowo raczej małe piersi), choć z biopsji tego samego dnia został zdiagnozowany) - trudno mi sobie nawet wyobrazić co mnie czeka. Mastektomia jednoczesna obu piersi? U nas (Rzeszów) na operację czekałam od otrzymania wyniku z biopsji 40 dni z uwagi na kolejki do oznaczenia wartownika w innej przychodni.
Czy ja mogę czekać tyle bez leczenia piersi lewej?
Czy jest szansa, aby gdzieś w innym Ośrodku w kraju zrobiono mi mastektomię podskórną z jednoczesną rekonstrukcją na NFZ? Czytałam, że to raczej trudne i kolejki, ale ja jestem dość szczególnym przypadkiem, jak powiedziano mi w przychodni...Najgorsze to, że czekając mam wrażenie, że tracę mnóstwo czasu, że nic się nie dzieje, boję się o ten nieleczony wycięty rak, a jeszcze trudniej wyobrazić mi sobie ile i co mnie czeka...
Jeśli z prawej piersi wyjdzie rak, to przez wzgląd na wyniki z lewej (DCIS) lepiej od razu poddać się mastektomii, czy jednak liczyć na trochę lepszy "wygląd" mikroskopowy piersi prawej, jest szansa, że tam nie ma DCIS, czy to jest jednak w obu podobnie?
Mam takie mnóstwo pytań, przepraszam, ale proszę mnie zrozumieć, że ciężar tych wyników badań sprzed 2 dni jest dla mnie trudny do udźwignięcia.
Z góry dziękuję bardzo za wszelkie porady, wskazówki i podpowiedzi co do innych, bardziej doświadczonych Ośrodków w kraju, które mogłyby mi pomóc (powiedzmy południowa Polska z Warszawą włącznie - jestem z Podkarpacia).

Odpowiedź:

Skoro guz - domyślam się, że rak przewodowy, wycięty został w granicach zdrowych tkanek i w węzłach chłonnych nie było przerzutów, to najważniejszą część leczenia ma Pani za sobą. Nie mówię, że na drugą operację można czekać w nieskończoność, ale teraz zdecydowanie trzeba wykonać biopsję gruboigłową, żeby właściwie zaplanować dalsze działanie. Nie bardzo rozumiem dlaczego na wynik biopsji trzeba czekać ponad trzy tygodnie ... Technicznie powinno być możliwe uzyskanie takiego wyniku już po tygodniu.
A może należy przedyskutować raz jeszcze z chirurgiem sprawę wykonania mastektomii lewostronnej z zabiegiem odtwórczym w czasie oczekiwania na wynik biopsji zmiany w drugiej piersi.
Niektórzy chirurdzy uważają, że obustronna mastektomia z rekonstrukcją może być zbyt dużym obciążeniem, więc gdyby okazało się, że czeka Panią druga mastektomia, to czas na nią przyszedłby właśnie po uzyskaniu wyniku biopsji.
Co do terminów w innych ośrodkach - nie mam danych, bo to zmienia się pewnie z dnia na dzień. Proponuję wykorzystanie Internetu i telefonu i zadanie pytań bezpośrednio w oddziałach chirurgii onkologicznej. Kraków?, co najmniej trzy ośrodki w Warszawie?, Gliwice?

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-09-20 17:07:55

  Luteina po leczeniu raka piersi

  Lekarz ginekolog z powodu torbieli jajnika przepisał mi Luteinę na 5 dni w celu wywołania okresu. Moje pytanie brzmi czy...
 • Avatar

  2022-09-13 10:01:43

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 40 lat, 31.05.2022 zdiagnozowano u mnie raka Lumianlnego A (Her-2 ujemny), Ki67 wynosi 14%, rak naciekający, inwazyjny,...
 • Avatar

  2022-09-03 10:29:15

  Interpretacja USG piersi

  Jestem w ciąży (32 tydz), w tym roku skończę 32 lata. USG piersi robiłam regularnie (październik 2021 bez zmian, w marcu...