Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-03-23 11:56:26

Czy to przerzut

Jestem po operacji oszczędzającej piersi prawej, T4N1M0, chemioterapia przed i po operacji (6 x FAC), radioterapia. Jestem trójujemna.
W związku z utrzymującym się bólem w prawym boku, proszę o interpretację wyników.
XI.2013 - scyntygrafia kości (1badanie - VI.2012, bez cech meta) w scyntygraficznym badaniu kości całego ciała (MDP-Tc99m), w projekcji AP i PA, uwidoczniono obszary wzmożonego gromadzenia radioznacznika w rzucie:
-bocznej części żebra III prawego - niejednoznaczne, nie można wykluczyć meta;
-stawów kolanowych, obu stóp - na tle przeciążeniowo-zwyrodnieniowym.
Poza tym rozmieszczenie radioznacznika w kośćcu w granicach normy.
WNIOSEK: Zmiana w rzucie bocznej części żebra III prawego - niejednoznaczna - wskazana interpretacja z innym badaniem obrazowym tej okolicy.
TK: - Badanie kl. piersiowej, jamy brzusznej i miednicy przed i po dynamicznym podaniu kontrastu (Ultravist 370 bez powikłań), w technice spiralnej. W linii pachowej w żebrze III prawym odcinkowa sklerotyzacja - obraz jak po złamaniu, ale nie można wykluczyć meta. Do kontroli. W odcinku piersiowym kręgosłupa wielopoziomowe guzki Schmorla i drobne osteofity krawędziowe - zmiany o charakterze zwyrodnieniowym. W płacie górnym płuca prawego nieliczne, drobne pęcherze rozedmowe, odcinkowe pogrubienie szczeliny skośnej prawej i niewielkie zrosty opłucnowe w szczycie płuca prawego. Poza tym zmian patologicznych w obrębie płuc i opłucnej nie stwierdzono. Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych w obrębie śródpiersia, wnęk płucnych i dołów pachowych. Wątroba prawidłowej wielkości, jednorodna, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe, PŻW i żyła wrotna nieposzerzone. Śledziona prawidłowej wielkości, homogenna. Dodatkowa śledziona śr. 9 mm. Wykonano też biopsję cienkoigłową: - w okolicy blizny po usunięciu guzka prawego sutka obszar hypoechogeniczny o wym. 1,2x0,9x0,7cm, spoisty.
Boję się że to przerzut, ból nadal bardzo dokucza.

Odpowiedź:

Określenie "ból w prawym boku" jest mało precyzyjne i nie umiem ocenić, czy zmiana w żebrze może być tego bólu przyczyną.
Nie znaleziono podejrzanych zmian w wątrobie ani w innych strukturach położonych w prawej części jamy brzusznej.
Jeśli lokalizacja ogniska osteosklerotycznego w III żebrze pasuje do miejsca, które jest bolesne, to może warto pomyśleć o napromienieniu tej okolicy.
Ogólnie mogę powiedzieć, że wyniki badań nie są jednoznaczne, zachodzi podejrzenie, że powstał przerzut do żebra, ale dopiero kontrolne badanie po kilku miesiącach będzie mogło wnieść coś nowego do wiedzy o Pani chorobie.
Nie napisała Pani jaki jest wynik biopsji, więc tego wyniku nie mogę zinterpretować.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...