Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-03-23 12:00:06

Operacja oszczędzająca czy radykalna

Pani doktor proszę o pomoc w interpretacji wyników badań. Mam 48 lat, jestem po biopsji grubo igłowej piersi lewej, wynik to: Carcinoma ductale G3, Embollae Carcinomatosae. IHC z numeru 16387/14, ER (+) w 30% komórek, PR (+) w 20% komórek, HER 2 (0), Ki67 (+) w 60% komórek, E - cadherin (+++). Wynik węzła chłonnego biopsją cienko igłową: Bac węzła chłonnego pachy lewej, w ocenianych aspiratach liczne grupy oraz struktury gruczołowe i przestrzenne komórek z cechami nasilonej atypii. Wniosek: Cellulae Carcinomatosae.
Na 25.03.14 r. mam wyznaczony zabieg i mam zdecydować czy dokonać amputacji oszczędzającej pierś plus wycięcie węzłów czy też pełnej? Zalecenia po zabiegu - chemioterapia.
Proszę o pomoc i jakie mogą być rokowania?
 

Odpowiedź:

Nie mogę udzielić porady bez wiedzy o wielkości i lokalizacji guza. Domyślam się, że węzły chłonne albo są wyczuwalne i powiększone, albo w badaniu obrazowym wyglądały podejrzanie lub tworzyły pakiet - to był powód wykonania biopsji. Z powodu stwierdzenia komórek raka w węźle chłonnym wskazana będzie pełna limfadenektomia, czyli usunięcie wszystkich węzłów pachowych.
O tym, czy ma sens wykonanie operacji oszczędzającej decyduje wiele czynników: położenie guza w piersi (czy można usunąć guz z dostatecznie szerokim marginesem tkanek zdrowych, żeby biorąc pod uwagę napromienianie pooperacyjne uzyskać dobry efekt kosmetyczny; guz położony centralnie lub blisko brodawki na ogół nie kwalifikuje się do dobrej operacji oszczędzającej), wielkość piersi (jeśli mała, to usunięcie guza w granicach zdrowych tkanek nie da dobrego efektu kosmetycznego), wątpliwość, czy nowotwór ma charakter jedno- czy wieloogniskowy powinna przemawiać za radykalnym zabiegiem operacyjnym. Mam za mało danych, żeby coś poradzić.
O tym jakie jest rokowanie można będzie rozmawiać po uzyskaniu pełnego wyniku badania mikroskopowego po operacji (liczba ognisk raka, liczba zajętych węzłów chłonnych). Od tego wyniku będzie też zależało, czy konieczne będzie napromienianie okolicy pachowej.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również