Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-03-23 12:03:32

Czy konieczny jest zabieg usunięcia jajników

Proszę o pomoc bo nie wiem co zrobić. Mam 36 lat. Mam wadę genetyczną BRCA1. Moja mama miała raka piersi w wieku 50 lat. Pojedyncza mastektomia i chemia. Do tej pory jest zdrowa. Poza tym w mojej rodzinie zdarzał się tylko rak piersi. W 2013 r. wykryto u mnie raka piersi. Przeszłam cztery chemie, potem operacja (obustronna mastektomia - nie wykryto komórek rakowych, wycięto wartownika, który był czysty). Teraz kończę kolejną chemię (za kilka dni będę miała ostatnią czwartą). Chirurg onkolog i ginekolog onkolog proponują/naciskają żeby usunąć jajniki, bo istnieje duże prawdopodobieństwo raka jajników (w mojej rodzinie NIKT nie miał takiego raka). Wiem, że to zniszczy moją gospodarkę hormonalną. Poza tym nie mogę brać innych hormonów.
Proszę o pomoc. Co mam zrobić? Czy jest sens ryzykować, jeśli w rodzinie nie było raka jajnika?

Odpowiedź:

Stwierdzenie mutacji w genie BRCA1 oznacza wysokie ryzyko zachorowania na raka jajnika. Nie ma znaczenia fakt, że w rodzinie taki nowotwór dotychczas nie występował.
Nie napisała Pani nic o raku piersi (jednej? obu?), którego rozpoznano u Pani. Może proponowane przez moich kolegów usunięcie jajników ma nie tylko zminimalizować ryzyko zachorowania na drugi nowotwór, ale także stanowić element terapii hormonalnej raka piersi?
Myślę, że gospodarka hormonalna (przedwczesna menopauza) w obliczu dużego ryzyka wystąpienia kolejnego nowotworu ma znaczenie drugorzędne.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...