Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-04-13 11:05:43

Dysplazja łagodna piersi

Jestem po usunięciu guzka w piersi. Na wypisie szpitalnym opis N63 - nieokreślony guzek w sutku. Proszę o interpretację wyniku dotyczącego usunięcia guza w piersi:  "wycinek o wymiarach 4x3x2cm, na przekroju o budowie tłuszczowej - włóknista". Rozpoznanie histopatologiczne: Dysplasia benigna
Czy oprócz samobadania, usg i mammografii powinnam zwrócić jeszcze na coś szczególną uwagę? Mam 42 lata, nie rodziłam dzieci, w obu piersiach liczne torbiele, przed okresem zawsze dużo wcześniej dość mocna bolesność piersi, usuwałam tez wcześniej gruczolakowłókniaka.

Odpowiedź:

Wiele kobiet ma tendencję do tworzenia w piersiach łagodnych zmian, które często określa się mianem dysplazji włóknisto-torbielowatej.
Nie wiem, jakie były wskazania do wycięcia guzka, bo nie zawsze trzeba to robić. Wynik badania mikroskopowego (dysplazja łagodna) wskazuje, że poza systematyczną kontrolą nie są potrzebne inne działania. Jeśli nie ma Pani obciążającego wywiadu rodzinnego, to najpewniej wystarczy pierwsza kontrola USG w sześć miesięcy po zabiegu, mammografia co dwa lata, USG co 1-2 lata ( o ile nie przyjmuje Pani leków hormonalnych, bo wtedy co rok). Samokontrola po każdej miesiączce (5-10 dzień cyklu). W czasie, gdy piersi stają się obrzmiałe i bolesne przed miesiączką, proponuję rutinoscorbin 3-4 x 2 tabl.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...