Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-04-17 09:59:16

Guzek w piersi u kobiety w ciąży

Mam 31 lat i jestem w pierwszej ciąży. Niestety w czasie jej trwania utworzył mi się w piersi guz. Wynik USG: "Sutek lewy o utkaniu gruczołowym, jednorodnym drobnoziarnistym, w kwadracie górnym zewn. widoczna zmiana lita o nieregularnych obrysach, niejednorodnym echu wewn. o wymiarach 40x20 mm o ograniczonej ruchomości. Węzły chłonne pachowe niepowiększone... Wskazany BAC sutka lewego, BIRADS III." - usg wykonane 14.03.
Wynik biopsji: "Komórki mioepitelialne, grupy komórek nabłonkowych z cechami atypii dgn. rozrost atypowy. Wskazana biopsja gruboigłowa." - biopsja cienkoigłowa wykonana 9.04.
Proszę o interpretację wyników. Czy jest to nowotwór, czy coś innego. Nic nie rozumiem. Lekarz prowadzący ciążę chce mnie skierować do Instytutu Onkologii - proponuje wykonanie wycięcia, a nie kolejne badania, na które szkoda czasu. Tym bardziej, że jestem w ciąży. Na usg czekałam miesiąc, na biopsję miesiąc, do Instytutu Onkologi na wizytę - miesiąc. Czy to wszystko nie trwa za długo? Czy jeśli jest coś nie tak to nie powinno odbywać się szybciej? Rozpoczynam 3 trymestr ciąży, w tym tempie to do porodu nic nie będzie z tym zrobione, a co się dotykam mam wrażenie, że ten guz jest coraz większy. A mam tak małe piersi, że 1/4 już zajmuje.
Proszę o podpowiedź co powinnam zrobić, może za mało od lekarzy wymagam, dlatego jestem zbywana. Tym bardziej, że nie wiem czy jest to coś złośliwego. Nadmienię, iż moja babcia i mama zmarły z powodu raka jajnika.
 

Odpowiedź:

Nie wiem w jakim mieście Pani mieszka. Jeśli w pobliżu Warszawy, to bez skierowania, ze wszystkimi wynikami badań (USG, biopsja) proszę natychmiast zgłosić się do Centrum Onkologii na ul. Roentgena 5. Tam nie pozwolić się spławić. Jeśli nie będzie Pani mogła mieć pilnej konsultacji u chirurga i od razu wykonanej biopsji gruboigłowej, to proszę dotrzeć do dr Anny Skrzypczak (lekarka w Klinice nowotworów piersi - specjalizuje się w opiece nad chorymi w ciąży) albo dra Jerzego Giermka (kierownik Kliniki nowotworów piersi, jest wybitnym specjalistą i ma duże doświadczenie w opiece nad chorymi w ciąży). Moim zdaniem powinno się Pani udać trafienie na konsultację w dniu, w którym Pani zgłosi się do COI, bo kobiety w ciąży traktuje się tam w sposób wyjątkowy. Proponuję nie telefonować, tylko pojechać osobiście.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-08-13 11:02:51

  Obrzęk kostki stopy

  W 2012 roku zachorowałam na raka prawej piersi - rak trójujemny 2,5 cm .Guz urósł na 2,5 cm w ciągu 3...
 • Avatar

  2022-08-09 11:34:13

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  W miejscu gdzie 8 lat temu był rak piersi (mastektomia, chemioterapia i radioterapia oraz herceptyna) pojawiła się wznowa....
 • Avatar

  2022-08-08 11:50:33

  Czy zastosowane leczenie jest wystarczające

  W kwietniu 2021 r. stwierdzono u mnie raka zrazikowego NHG2 (3+2+1). Naciek na długości 0,7 cm. Obecności zatorów w...