Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-04-18 10:43:09

Interpretacja przypadku

Prosiłabym o wytłumaczenie i rokowania. To są wyniki biopsji mojej 48 letniej siostry z obciążeniem BRCA1 po owariektomii. Invasive carcinoma of the breast of no special type, G3 oraz DCIS of high nuclear grade comedo-type, CK7 dodatni, SMA dodatni, KI67 dodatni w około 50% komórek raka naciekającego. ER +, PR -, HER 2 -. Nie znam się kompletnie i prosiłabym o wytłumaczenie czy to jest jeden rak czy 2, co to jest te DCIS i w ogóle wszystko co powinnyśmy wiedzieć na ten temat. Dodam, że ja również jestem obciążona tą mutacją w genie i bardzo się martwię. Siostra ma mieć zabieg 28 kwietnia oraz radio i chemioterapię.
Jesteśmy obciążone brca1 i jesteśmy w programie osób obciążonych u dr. Tomasza Huzarskiego ze Szczecina. 2 razy w roku mamy spotkanie z dr i badania markerów oraz na przemian rezonans magnetyczny i usg piersi oraz usg ginekologiczne. W zaleceniach mamy napisane, że po zaplanowanej ilości dzieci i po 35 roku życia profilaktycznie owariektomia i mastektomia co zmniejsza ryzyko zachorowania tylko do 1%. U siostry zaczęło się już coś dziać, więc przeszła zabieg w tamtym roku w kwietniu. Ja mam 31 lat i z takim genem mam wielką obawę. Siostra dostała teraz ten wynik i wiemy, że to rak i że nie rokuje super, ale może coś więcej mogę się dowiedzieć na jego temat.
Czy tak jak pisałam wcześniej te rozpoznania w języku angielskim i łacinie to jedno i to samo czy 2 rodzaje raka???
Czy w moim wieku, dodam że mam dwoje dzieci, można się juz podać profilaktycznie owariektomii (nie planuję więcej dzieci)? Mam problemy z miesiączkami policystyczne jajniki, wypchniętą tylną ścianę pochwy oraz żylaki na tylnej ścianie spowodowane opuszczeniem macicy i problem z nietrzymaniem moczu.
Co pani doktor mogłaby mi podpowiedzieć? Wiem, że przy mutacji tego genu jak już zaczyna się coś dziać to ciężko się leczy czego bardzo się obawiam i wolałabym temu zapobiec  zawczasu a nie czekać nie wiadomo na co...
Z góry dziękuję za odpowiedź względem siostry i moim.

Odpowiedż:

Na podstawie wyniku biopsji mogę jedynie powiedzieć, że oprócz chemioterapii wskazana będzie terapia hormonalna. W zbadanym materiale znaleziono "prawdziwego" raka (Invasive carcinoma of the breast of no special type, G3) oraz ogniska raka przedinwazyjnego (DCIS of high nuclear grade comedo-type). Ale bez szczegółowych informacji niczego więcej nie mogę wyjaśnić. DCIS to nowotwór w stadium przedinwazyjnym, co oznacza, że w części zmiany (zmian?) już powstał rak, a w części są jeszcze elementy tkanki, która w przyszłości zamieniłaby się w raka, ale do tego nie dojdzie, bo siostra będzie miała operację.
O rokowaniu będzie można mówić po uzyskaniu pełnego wyniku badania mikroskopowego po operacji. Wtedy będzie dokładnie wiadomo jaki jest stopień zaawansowania choroby i co poza zabiegiem należy zrobić. Na razie wiadomo tylko, że korzystną cechą raka jest obecność receptorów estrogenowych i brak nadekspresji HER2.

Co do czasu wykonania owariektomii - proponuję dodatkową konsultację u dr. Huzarskiego. Decydując się na nią teraz musi Pani mieć świadomość konsekwencji przedwczesnej menopauzy, ale najpewniej można taki zabieg rozważać.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...