Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-04-24 09:03:53

Czy leczenie jest prawidłowe i jakie są rokowania

Chciałabym uzyskać informację czy zaproponowane leczenie mamy zostało dobrze wybrane. Nasza Pani doktor sprawia wrażenie jakby nie była pewną diagnozy i dalszego planu leczenia. Wiem, że lekarze mają schematy leczenia, kwalifikację itd. Proszę o informację czy leczenie mamy jest dobrze ułożone i jakie są rokowania w jej stadium.
Wyniki mamy:
Po biopsji: carcinoma ductale invasivum NST IIst. wg Blooma - Richardsona
ER - PR - HER 3 +++ Ki67 50%
Materiał pooperacyjny - wycięcia kwadratu:
Ca mammae sin. guz 14 mm, carcinoma ductale invasivum NST III
Angioinwazja obecna LV1
Kwadrat piersi - wolny od nacieków raka SLN Metastasis carcinomatosa ad lymphonodum +1/1, węzeł chłonny Metastasis carcinomatosa ad lymphonodum +1/1.
Utkanie raka nacieka torebkę węzła chłonnego oraz tkankę tłuszczową okołowęzłową.
Wynik pooperacyjny zawartość jamy pachowej:
Metastases carcinomatosae ad lymphonodos +10/24. W dziesięciu węzłach wykryto przerzuty raka. Widać także czopy komórek nowotworowych w świetle cienkościennych naczyń.

Mama jest po operacji kwadratu, oraz drugiej operacji węzłów chłonnych.
Dostała 6 cykli chemii AC, 35 naświetlań. Zaczęła być podawana herceptyna. Przed kwalifikacją zostały zrobione badania usg, rtg - bez zmian.
Przy pierwszej herceptynie doktor wyczuła u mamy guzka na węzłach nadobojczykowych, zrobiono usg, pobrano biopsję. Wyszły patologiczne zmiany z komórkami nowotworowymi po prawej i lewej stronie. Wstrzymano herceptyne i wysłano mamę na kolejne badania twierdząc, że to przerzut odległy. Mama jest po TK ,czekamy na wynik. Doktor zaplanowała herceptyne z navelbiną.
Czy to dobre rozwiązanie? Czy to ma prowadzić do wyzdrowienia mamy, czy raczej traktowane jest jako leczenie paliatywne?

Odpowiedź:

Przebieg choroby faktycznie jest w przypadku Pani Mamy zdecydowanie agresywny.

Obecność komórek nowotworowych w węzłach chłonnych nadobojczykowych po stronie przeciwnej do leczonej piersi świadczy jednoznacznie o przerzutach odległych.

Leczenie jest z założenia paliatywne.

Zaproponowana opcja herceptyny z navelbiną jest w tym wypadku jak najbardziej optymalna.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również