Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-04-25 08:38:51

Interpretacja wyniku

Jestem miesiąc po amputacji prostej prawej piersi. Dostałam wynik badania histopatologicznego i po rozmowie z panią doktor wcale nie czuję się bardziej doinformowana. Proszę o wyjaśnienie, tak po ludzku, co to jest ten mój rak.
Carcinoma tubulo-lobulare, stan złośliwości nie określono - postać specjalna, wielkość guza 0,4 cm; pT1a, stan węzłów chłonnych 0,1; pNoMx, radykalnośc margines boczny 0,3; margines głęboki 0,5; naciek zapalny na obwodzie (+); angioinwazja (-); receptory ER=TS7 PR=TS6, HER2 (+1), Ki67 (+) w około 1 % komórek.
Przyjmuję hormony tamoxifen 20 mg, następną wizytę mam dopiero w lipcu.
Bardzo proszę o wyjaśnienie.

Odpowiedź:

Pani rak został uchwycony w bardzo dobrym momencie (T1a), nie ma przerzutów w węzłach chłonnych, nie ma naciekania naczyń (nowotwór do nich nie wnika, nie ma zatorów z komórek nowotworowych). Rak jest wrażliwy na hormony i nie ma nadmiernej ilości białka HER2, nie jest nadmiernie aktywny (Ki67(+) < 20%). Dostaje Pani odpowiednie lekarstwo i należy być dobrej myśli. Dbać o linię (aktywnością fizyczną, a nie tylko dietą), bo nadwaga lub przybieranie na wadze niweluje korzyść, jaką odniesie Pani z przyjmowania tamoksyfenu!

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również