Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-04-28 10:48:58

Jakie leczenie i rokowania

Mam 60 lat. Oto mój wynik:

1. Węzeł chłonny śr.1 cm z odczynowymi ziarniniakami histiocytarnymi, nie zawiera komórek raka.

2. Rak sutka typu NST o średnim stopniu zróżnicowania - G2. Wykonano barwienia immunohistochemiczne receptorów estrogenowych (100%) i receptorów progesteronowych (50%), Ki67 - 30% oraz HER-2 - reakcja błonowa ciągła w 90% komórek (3+).

W wycinkach z marginesów chirurgicznych: dolnym - naciek nowotworowy stwierdza się w odległości 5 mm, w górnym - nie jest widoczny rak inwazyjny, a w odległości 1 mm znajduje się rozrost raka wewnątrzprzewodowego, w przyśrodkowym nie jest widoczna tkanka raka, w bocznym odległość od raka wynosi 15 mm, odległość od powięzi < 1mm. Skóra nie zmieniona. Klasyfikacja pT2N0

Opis makroskopowy :

1. Do badania nadesłano fragment tkankowy o wymiarach 4x3x1,5 cm.

2. Do badania nadesłano fragment sutka o wymiarach 9x4x5 cm pokryty płatem skóry o wymiarach 2x1 cm. Na przekroju widoczny białawy guz o średnicy 2,2 cm. Margines dolny 0,3 cm, margines górny poniżej 1 mm, margines przyśrodkowy 3 cm, margines boczny 1,5 cm, margines do powięzi poniżej 0,1 cm, margines powierzchniowy 0,5 cm. Guz nie znajduje się w rzucie płata skóry.

Czy na podstawie tych wyników można już określić co one znaczą i co dalej?

Odpowiedź:

Przewiduję następujący plan leczenia: z powodu stwierdzenia nadekspresji HER2 (wynik 3+) będzie Pani wymagała: chemioterapii, hormonoterapii przez 5-10 lat), leczenia trastuzumabem (Herceptyną) (przez rok, leczenie będzie można zacząć w czasie chemioterapii - ale nie równocześnie z antracykliną "czerwoną kroplówką", o ile lekarz prowadzący oceni, że jest ona dla Pani wskazana - ta antracyklina) oraz napromieniania (bo była operacja oszczędzająca).
Korzystnym czynnikiem rokowniczym jest brak przerzutów w węzłach chłonnych i obecność receptorów hormonalnych.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również