Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-05-04 10:21:05

Powiększone węzły chłonne

Jestem po mastektomii prawej piersi (2011 r.) i jej rekonstrukcji (2012 r.) oraz symetryzacji lewej piersi (2013 r.). Miałam 6 kursów chemii AC, a teraz hormonoterapia - anastrozol. Stan po operacji - T2N1M0, carcinoma ductale invasivum G3 BR 8 pkt, węzły chłonne - carcinoma metastaticum 14/2 w 2 węzłach ogniska raka ze zmianą 6 mm bez przekraczania torebki węzła.
30 kwietnia miałam USG piersi i znaleziono pod lewą pachą powiększony węzeł, a sama znalazłam powiększony węzeł nad lewym obojczykiem. Czy jest to coś poważnego i co z tym zrobić - jak leczyć? Do tej pory po lewej stronie nic się nie działo i nie było żadnych zmian, przy symetryzacji w 2013 r. były robione badania histopatologiczne wycinków i nic nie znaleziono. Czy może to być wznowa?

Odpowiedź:

Jeśli węzeł chłonny opisany w USG nie jest opisany jako podejrzany można poczekać - węzły powiększają się np. przy infekcji. W takim wypadku powinny wrócić do normy po 2-3 tygodniach. Jeśli natomiast węzeł jest opisany jako podejrzany o wznowę lub też będzie się utrzymywał dłużej niż 3-4 tygodnie należy bezwzględnie wykonać jego biopsję w celu ustalenia czy są w nim komórki nowotworowe.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również