Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-05-06 09:18:51

Interpretacja przypadku

U mojej mamy wykryto guz w lewej piersi o wielkości 5 cm. Najprawdopodobniej przerzuty na węzły chłonne pod pachą. Guz wielkości ok 1 cm. Lekarz od razu zaznaczył że jest nie operacyjny. Wykonał biopsję gruboigłową i cienkoigłową pod pachą. Wynik biopsji dopiero 19 maja. Lekarz okazał się mało kontaktowy stąd moje pytania.

Wynik usg: Sutki o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym. W sutku lewym za brodawką sutkową guz o zatartych granicach o wymiarach 3,31 cm x 2,09 cm na głębokości 1,66 cm (do BACC). Sutek prawy bez zmian ogniskowych w dole pachowym lewym węzły chłonne hypoechogeniczne o śr. 1,6cm, 1,5 cm.

Wygląd piersi: zaczerwienienie na całej powierzchni piersi. Nadal utrzymuje się stan zapalny, czy wynika on z tego, że guz się w jakiś sposób uaktywnił, czy to coś innego? Dodam że to ciągle boli moją mamę, a przepisane ma zwykłe leki przeciwbólowe.Czy nie powinna otrzymać czegoś na zlikwidowanie stanu zapalnego? Lekarz podczas konsultacji, tylko na podstawie USG i badania dotykowego stwierdził, że to może być rak zapalny nieoperacyjny na tą chwilę. Sugerował najpierw rozpoczęcie chemioterapii.
Jakie badania kontrolne powinno się wykonać w celu wykrycia ewentualnych przerzutów na inne narządy?
Czy warto się skonsultować z innym lekarzem? Obecny skrytykował nas za nie robienie notatek.
Jak długo należy nosić opatrunek po biopsji?
I ostatnie pytanie, czy moja mama może przyjmować jakieś leki ma uspokojenie i sen?

Odpowiedź:

W pytaniach znajduję nieścisłości: guz ma 5 czy 1 cm? A może od początku guzowi towarzyszył zapalny odczyn ze strony skóry? Jeśli jest to postać raka zapalnego, to istotnie, należy najpierw podjąć próbę leczenia - chemioterapia, wyjątkowo leczenie hormonalne.
Zawsze w przypadku pierwotnie nieoperacyjnego raka powinno się wykonać rtg klatki piersiowej "z przodu i z boku", USG jamy brzusznej i badanie układu kostnego. Nie wolno zapomnieć o mammografii (jeśli chora pierś jest zbyt obolała, lub zapalenie uniemożliwiało ucisk, to zbadać trzeba zdrową pierś, a oprócz tego zrobić USG bezpośrednio przed rozpoczęciem chemioterapii/hormonoterapii.
Z oddalenia nie mogę ocenić, czy zapalenie wynika z postaci raka, czy jest odczynem na biopsję. Należy wybrać się do lekarza, który robił biopsję, bo tylko on może ocenić charakter zmian zapalnych i jeśli zajdzie potrzeba - zlecić antybiotyk w oczekiwaniu na wyniki biopsji.
Po biopsji opatrunek można zdjąć następnego dnia, natomiast plasterki ("stripy") - o ile były przyklejane - pozostawić, aż same odpadną.
Zawsze doradzam swoim pacjentkom założenie zeszytu - notatnika, w którym zapisuje się zarówno lekarskie zalecenia, jak i własne pytania do zadania w czasie kolejnych wizyt. To wszystkim ułatwia życie. Rozumiem postawę doktora!
Mama może przyjmować leki uspokajające lub nasenne - powinien dobrać je lekarz, który zna mamę najlepiej - lekarz rodzinny?

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-06-16 09:04:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moje rozpoznanie to: rak NST, G3, lum-B Her2 (-) KI6790%, cT2N1M0. Wstępnie zakwalifikowano do leczenia neoadiuwantowego...
 • Avatar

  2022-06-13 10:35:16

  Obrzęk twarzy

  Jestem po mastektomii. Mój problem polega na obrzęku twarzy, od ponad 2 miesięcy mam opuchniętą twarz. Na początku...
 • Avatar

  2022-06-11 10:19:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  5,5 roku temu miałam mastektomię radykalną piersi lewej i radioterapię. Wówczas histopat był taki: rak zrazikowy,...