„Spotkania przy HERbacie” czyli wszystko o nowoczesnych metodach leczenia raka piersi (HER2+)
Rzeszów, 19 listopada 2009 roku – Rzeszów był kolejnym miastem na mapie warsztatów „Spotkania przy HERbacie. Moje wątpliwości związane
z nowotworem piersi”.
Cykl warsztatów powstał w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Przedstawicielek Stowarzyszeń Amazonki. Spotkania wynikają z potrzeb edukacyjnych wśród pacjentek
z nowotworem piersi HER2 dodatnim. W Polsce co roku na nowotwór piersi umiera 5 tysięcy[1] kobiet. To blisko tyle ile wynosi liczba mieszkańców Sokołowa Małopolskiego – miasta w województwie podkarpackim należącym do powiatu rzeszowskiego. Organizatorem Programu jest Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, a patronat nad nim objął serwis internetowy dla pacjentek i ich bliskich – Amazonki.net.
Badania Narodowego Funduszu Zdrowia wykazały, że w województwie podkarpackim
ponad 242 tysiące kobiet w wieku 50-69 lat kwalifikuje się
do badania raz na 2 lata. Tymczasem ponad 60% z nich nie wykonało profilaktycznej mammografii[2].
„Spotkania przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi”
są odpowiedzią na niedobór edukacji w zakresie nowoczesnych metod leczenia rozsianego raka piersi. Od początku roku warsztaty w podobnym charakterze odbyły się już w Olsztynie, Poznaniu, Kielcach, Opolu, Gdańsku, Zamościu, Toruniu, Krakowie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Katowicach. Do końca 2009 roku przewidziane są jeszcze
w Częstochowie.
„Warsztaty edukacyjne „Spotkania przy Herbacie” w Rzeszowie miały dużą frekwencję Pań z województwa podkarpackiego. Jest to znak, że organizowanie takich spotkań jest potrzebne. Uczestniczki mogą w trakcie warsztatu dowiedzieć się bezpośrednio
od lekarza prowadzącego o najnowszych metodach leczenia raka piersi – w tym
o metodzie doustnej, która nie wymaga stałej hospitalizacji i ma wpływ na zachowanie jakości życia pacjentki. Jestem przekonana, że „Spotkanie przy HERbacie” będzie miało wpływ na przełamywanie barier pacjentek w bezpośredniej rozmowie ze swoim lekarzem przy dobraniu indywidualnego leczenia raka piersi. Więcej wiedzieć to mniej się bać”
– powiedziała Prof. dr hab. n. med. Bożenna Karczmarek-Borowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej Podkarpackiego Centrum Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.
Warsztaty odbyły się 19 listopada w sali konferencyjnej w Ratuszu na Rynku
w Rzeszowie. Tematem warsztatów był rak piersi oraz najnowsze sposoby jego leczenia. W spotkaniu uczestniczyło blisko 60 uczestniczek z Rzeszowa i okolic.
Spotkanie składało się z trzeciej części. W pierwszej z nich lekarz – onkolog omówił prezentację przygotowaną specjalnie na „Spotkanie przy Herbacie”, w drugiej odpowiadał na pytania ze strony uczestniczek. Amazonki miały możliwość kierowania do eksperta pytań, których nie zadałyby w trakcie indywidualnej wizyty u lekarza. Najczęstszymi z nich są między innymi te, które dotyczą nowych terapii w leczeniu nowotworów piersi oraz leków, które mogą przyjmować chore.
„Jestem zadowolona, że na mapie „Spotkań przy Herbacie” znalazł się Rzeszów. Panie ze Stowarzyszenia Rzeszowskiego Klubu Amazonka mogły bliżej zapoznać się z aktualnymi sposobami leczenia raka piersi. Dla wielu z nas dostęp do tej wiedzy jest ograniczony, a w bezpośrednim kontakcie ze swoim lekarzem często boimy się zapytać: „Panie Doktorze, która metoda leczenia jest dla mnie najlepsza?”. Takie spotkania dodają nam odwagi i dodatkowo umożliwiają wymianę doświadczeń z zakresu walki z chorobą” powiedziała Halina Lubera – Prezes Stowarzyszenia Rzeszowski Klub Amazonka.
W kolejnej części warsztatu dodatkową atrakcją był moduł poświęcony serwisowi Amazonki.net, podczas którego przedstawiciel kolegium redakcyjnego portalu przedstawił korzyści wynikające z jego użytkowania. Panie mogły między innymi przetestować sposób rejestracji do portalu. Serwis gromadzi przydatne informacje związane z chorobą. Po zalogowaniu umożliwia szybki dostęp do wiadomości na temat jej leczenia. Wokół serwisu dynamicznie rozwija się społeczność internetowa, skupiająca ludzi związanych bezpośrednio i pośrednio z nowotworem piersi. Osoby te wymieniają się między sobą swoimi doświadczeniami, niejednokrotnie stając się przy tym źródłem pomocy i wsparcia dla innych. Podczas prezentacji Panie otrzymały także materiały opisujące dostęp do użytkowania serwisu. W najbliższym czasie na portalu można będzie znaleźć między innymi informacje na temat kolejnego „Spotkania przy HERbacie”.
[1] Źródło: Polska Unia Onkologii
[2] Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, Program wczesnego wykrywania raka piersi. Procent kobiet, które wykonały profilaktyczną mammografię. Stan na 01.05.2009r.
xiouken (offline)
2024-10-05 02:34:44