Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-05-22 06:17:00

Czy konieczny jest zabieg usunięcia jajników

W 2005 roku mając 37 lat zachorowałam na raka piersi prawej T4N0M0, ER (-), PR (-), HER (+++). Przed operacją zastosowano 3 kursy Taxotere + Farmorubicin. Po Mastektomii Farmorubicin + CTX + radioterapię. Po 8 latach spokoju zdiagnozowano u mnie raka piersi lewej całkowicie innego histopatologicznie T3N1Mx, ER (+++), PR (+++), HER(-), ponownie zastosowano cały komplet leczenia z radioterapią włącznie. Po drodze miałam jeszcze zabieg skrzydełka nosa Carcinoma basocellulare typus micronodularis. Exisio completa. Geny BRCA1 i BRCA2 (-), mimo że w rodzinie występowały nowotwory piersi. Wiem o możliwości usunięcia jajników i macicy. Wiem, że nie jest to obojętne ale chciałabym wybrać mniejsze zło.
Bardzo proszę Panią doktor o pomoc w tej ciężkiej dla mnie decyzji. Jeśli zabieg jest konieczny to na ile pilny? Od 6 miesięcy zażywam Nolvadex mam 46 lat.

Odpowiedź:

Usunięcie jajników zminimalizuje ryzyko zachorowania na raka jajnika i zintensyfikuje leczenie hormonalne (o ile nadal Pani miesiączkuje mimo przebytej dwukrotnie chemioterapii), usuniecie macicy podniesie bezpieczeństwo stosowania Nolvadeksu (nie będzie ryzyka przerostu błony śluzowej macicy). Myślę, że warto porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również