Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-05-27 10:18:27

Interpretacja przypadku

Jestem 2 lata po usunięciu guza piersi hormonozależnego. Za 3 tygodnie mam zaplanowaną rekonstrukcję piersi. Wczoraj na badaniu usg pani doktor stwierdziła, że moje endometrium ma obecnie grubość 12 mm i powinnam rekonstrukcję piersi przesunąć na dalszy plan, a w pierwszej kolejności poddać się łyżeczkowaniu macicy. Dodam jeszcze, że w kwietniu przyjęłam ostatnią dawkę Zoladexu 3,6 mg (2 lata przyjmowania leku) i prawdopodobnie jajnik zaczyna wracać do normalnego stanu.
Mam pytanie, czy faktycznie będzie lepiej poddać się łyżeczkowaniu i czy wahania hormonów w sytuacji powrotu pracy jajników są dla mnie groźne? Mam obecnie 41 lat. Przyjmuję Tamoxifen. Moja mama zaczęła wchodzić w okres menopauzy w wieku 46 lat. Czy byłoby wskazane dalsze stosowanie Zoladexu i ewentualna zamiana tamoxifenu na Arimidex?

Odpowiedź:

Jeżeli ginekolog na podstawie USG widzi wskazania do wyłyżeczkowania, to należy zabieg wykonać. Możliwe, że nie powróci u Pani aktywność jajników (nie napisała Pani, czy miała chemioterapię), ale nawet gdyby miesiączki wróciły, to nie ma wskazań do wznawiania terapii Zoladeksem. Chyba, że po wyłyżeczkowaniu jamy macicy okazałoby się, że są istotne przeciwwskazania do leczenia tamoksyfenem. Wtedy można rozważać Zoladeks, chociaż nie byłoby to postępowanie powszechnie stosowane.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...