Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-05-28 10:35:33

Jak pomóc mamie

Jak pomóc Ukochanej Mamie??? Moja mama długo ukrywała swój stan, jest bardzo uparta i skryta. Choruje na RZS, osteoporozę i teraz okazało się że ma rozległą zmianę w prawej piersi.
Wynik badania: liczne, atypowe komórki nabłonka gruczołowego sutka. Wniosek: Zmiana nabłonkowa złośliwa sutka prawego.
Lekarz zalecił przyjmowanie tabletek Tamoxifen-EGIS 20 mg. raz dziennie rano i przemywanie rany 2 razy dziennie wodą utlenioną. Stwierdził, że tą zmianę ma około 5 lat, od 3 miesięcy jest rana, która krwawi i to ciało jest jakiej martwe twarde. Jak pierwszy raz robiłam opatrunek to byłam przerażona tym stanem. Ja jestem przerażona, serce mi krwawi, jestem zła na siebie, że nie widziałam i nie zauważyłam wcześniej jej stanu. Mówiła, że ma małe zadrapanie a tu coś takiego. Nie wyobrażam sobie życia bez niej jest mi potwornie ciężko...
Proszę o pomoc i radę jak ja jej mogę pomóc, jak walczyć ???

Odpowiedź:

Lekarz, który widział mamę najpewniej ocenił, że nie można zrobić żadnej operacji (bo "ciało jest twarde"), bo zmiana nowotworowa w piersi najpewniej wrasta w ścianę klatki piersiowej. Z tego samego powodu nie wykonano biopsji gruboigłowej, żeby wiedzieć więcej o tym nowotworze. Na szczęście większość raków jest wrażliwa na leczenie hormonalne, więc może uda się chociaż trochę poprawić stan miejscowy przy pomocy tamoksyfenu. Trzeba tylko cierpliwości, bo odpowiedź na hormonoterapię obserwuje się zwykle po 3-6 miesiącach.
Gdyby nie radziła Pani sobie z opatrunkami - proponuję poprosić onkologa, który mamę leczy o skierowanie do Hospicjum Domowego. Nie wiem gdzie Pani mieszka, ile lat ma Pani mama i w jakim jest stanie ogólnym, czy są objawy jakichś przerzutów, więc nie mogę doradzić niczego więcej. Na podstawie tego co już się dzieje wnioskuję, że mama jest pod dobrą opieką.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również