Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-06-06 11:02:31

Interpretacja wyniku TK

Jestem 36 letnią kobietą w trakcie leczenia raka piersi. Herceptyna, Zoladex, Tamoxifen. Chemia skończona w listopadzie. Radioterapia skończona w marcu.
Wczoraj odebrałam wynik KT: Stan po zabiegu operacyjnym i chemioterapii z powodu ca mammae dex. Pogrubienie tkanki podskórnej i zwiększenie gęstości prawej piersi oraz ogniska konsolidacji tkanki płucnej w przedniej, pod opłucnowej części płata górnego i środkowego prawego płuca - najprawdopodobniej wczesne zmiany po radioterapii. W prawej jamie pachowej widoczne są dwa węzły chłonne - 11 mm oraz 7 mm - w przebiegu choroby zasadniczej. Kilka węzłów wielkości do 10 mm stwierdza się także w lewej jamie pachowej (w badaniu ze stycznia nie przekraczały 5 mm). Węzły chłonne śródpiersia i wnękowe w granicach normy wielkości, zaznaczyć należy jednak, że nieznacznie powiększył się węzeł przed żyła główną (7mm).
Szczególnie niepokoją mnie powiększone węzły chłonne. Czy to znaczy, że choroba postępuje?
Czy mogą być to przerzuty, a jeśli tak, czy są szanse na to, by ten proces zatrzymać?
Czy zmiany płuca po radioterapii będą postępować?
No i czy jest szansa na regenerację płuca, choćby powolną?

Odpowiedź:

Za mało mam informacji o Pani chorobie przed leczeniem. Węzły chłonne po stronie operowanej mogą wskazywać na zmiany odczynowe po radioterapii. Te po drugiej stronie raczej wymagają oceny w USG, bo TK w tym przypadku może być mniej precyzyjna. Decyzję podejmie Pani onkolog.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...