Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-06-12 09:35:50

Interpretacja przypadku

Jestem po obustronnej mastektomii: rak przewodowy inwazyjny piersi lewej (NHG3, pT1c, pN09sn)(8500/3 T-04030 - pierś prawa też przewodowy ale in situ i NHG2), pozostałe wskaźniki jak w lewej. Jestem po chemioterapii (4xAC), w trakcie hormonoterapii (1 rok po zakończeniu chemii) wykryto liczne guzki w tkance podskórnej kl. piersiowej. Wynik badania: ER (+) silny odczyn w 100% komórek komponenty naciekającej SCORE = 8 (IS3+PS5), PR (+) mieszany odczyn w 100% komórek komponenty naciekającej SCORE +7 (IS2+PS5). HER2 (1+) ujemny. Ki67 około 25%. Stopień złośliwości wzrósł ze stopnia 1-go do 8-go. Pierwotny wynik histopatologiczny: był odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score=1+) a we wznowie Score = 8 (IS3+PS5). Receptory estrogenowe i progesteronowe były w ponad 75% komórek nowotworowych a we wznowie w 100%
Jaką kurację należałoby zastosować, jak długo trwającą, jaki istnieje stopień prawdopodobieństwa na pomyślne zakończenie kuracji?
Czy chemioterapia Taxolem to właściwa droga?
Czy koniecznym jest podawanie Deksametazolu 1 dzień przed podaniem Taxolu, jeśli tak proszę o wyjaśnienie celu jaki chcemy osiągnąć podając go.
Jak często stosuje się wlew z Taxolu, ile cykli i w jakim czasie w moim przypadku?
 

Odpowiedź:

Rak piersi zazwyczaj jest strukturą niejednorodną pod względem cech biologicznych. Dlatego należy dążyć do uzyskania materiału tkankowego do badania mikroskopowego ze wznowy miejscowej lub ogniska przerzutowego. I tak właśnie zrobiono u Pani. Nie jest niczym zaskakującym, że stopień ekspresji receptorów jest zróżnicowany.
Skoro do nawrotu choroby doszło po dość krótkim okresie stosowania hormonoterapii, to rozsądne byłoby wkroczenie z chemioterapią. Z Pani pytań wnioskuję, że Pani lekarz prowadzący rozważa włączenie cht Taksolem. Obecność licznych guzków w tkance podskórnej przemawia za leczeniem możliwie często podawanymi porcjami leku - w tym przypadku co tydzień. Leczenie prowadzi się "do progresji lub nieakceptowalnej toksyczności", co oznacza, że nie można z góry przewidzieć czasu trwania kuracji.
Deksametazon podaje się w tak zwanej premedykacji według różnych schematów i ma on na celu zminimalizować ryzyko poważnej reakcji alergicznej na taksol, a także zredukować niekorzystne objawy towarzyszące leczeniu.
Wyższa ekspresja receptorów hormonalnych w obecnie badanej tkance nowotworowej może oznaczać, że w przyszłości można będzie podjąć próbę leczenia hormonalnego.
Nie wiem ile ma Pani lat i czy przed rozpoczęciem chemioterapii miesiączkowała Pani, ani jaki lek hormonalny dostawała Pani po chemioterapii, więc nie mogę bardziej precyzyjnie odpowiedzieć na postawione pytania.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2021-05-13 11:25:29

  Interpretacja przypadku

  Kobieta lat 66. W prawej piersi został zdiagnozowany rak inwazyjny zrazikowy G.2 LCIS /DCIS nie występuje. Receptory: ER...
 • Avatar

  2021-05-13 11:21:38

  Zabieg w znieczuleniu miejscowym

  W październiku 2019 r. dowiedziałam się, że mam raka piersi prawej, miałam robioną biopsję grubo igłową i wynik był taki:...
 • Avatar

  2021-05-07 12:56:40

  Czy leczenie jest prawidłowe

  Mastektomia w 2015 r. Obecny wiek 50 lat. Stopień złośliwości G1, stopień zawansowania pT1cpN(sn)0R0, ki67 >10%. Od...