Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-06-16 09:52:32

Interpretacja przypadku

Moja mama po blisko 5 tygodniach od operacji oszczędzającej piersi lewej otrzymała wynik (skan w załączeniu).
Proszę o ocenę samego wyniku i pomoc w rozwianiu moich wątpliwości co do niego:
1. Czy fakt uwidocznienia w wyniku 2 typów zmiany nowotworowej jakoś przekłada się na prawdopodobieństwo wznowy?
2. Czy zmiana o średnicy 4 mm z "pełnego rozpoznania patomorfologicznego" i opisana w "dodatkowych danych patomorfologicznych" obecność nacieku raka zrazikowego to ta sama zmiana nowotworowa?
3. Proszę też o poradę w sprawie dalszego postępowania: z uwagi na mały margines chirurgiczny górny mamie zalecono ponowną operację poszerzającą ów margines, następnie radioterapię i hormonoterapię. Czy w opisanej sytuacji klinicznej ponowny zabieg (radykalizacja pierwotnej operacji) ma przewagę nad amputacją prostą?

Odpowiedź:

Obecność raka zrazikowego może wskazywać na wyższe ryzyko powstania raka w drugiej piersi. Ten typ raka może występować wieloogniskowo. Jeśli w badaniach obrazowych przed operacją nie było żadnych podejrzanych zmian, to poszerzenie marginesów i radioterapia mogą być działaniem wystarczającym. Nie ma jednoznacznych wskazań do mastektomii - chyba, że mama chciałaby uniknąć napromieniania. Ale domyślam się, że skoro podjęła decyzję o operacji oszczędzającej, to brała pod uwagę konieczność radioterapii.
Co do ryzyka wznowy, to po usunięciu całego ogniska raka naciekającego (i ognisk DCIS) z uzupełniającym napromienianiem - fakt występowania dwóch typów nowotworu nie ma znaczenia rokowniczego.
Wydaje mi się, że w drugiej części wyniku może być mowa o drugim ognisku raka naciekającego, chociaż dla pełnej jasności - brak litery "m" po pT1a. Może trzeba dopytać, co autor opisu miał na myśli, chociaż nie ma to znaczenia rokowniczego.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-05-20 09:53:19

  Graviola

  Mam pytanie odnośnie suplementu diety Graviola. Czy można i warto stosować (w jakiej formie najlepiej)? Czy nie wchodzi w...
 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...