Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-06-23 17:36:15

Czy można zakończyć wcześniej chemioterapię

Mama jest poddawana przedoperacyjnej chemioterapii AT. Jest po trzecim cyklu, ale fatalnie się czuje. Pierwsze dwa zniosła dość dobrze, natomiast trzeci bardzo ją osłabił. Ma skurcze mięśni, których wcześniej nie było w takim natężeniu oraz ogólnie źle się czuje. Podczas ostatniej wizyty na onkologii, lekarz stwierdził, że guz w piersi bardzo się zmniejszył.
Czy możliwe jest, aby mama zakończyła terapię cytostatykami wcześniej, np. po czterech cyklach? Docelowo miało być 6 cykli AT.

Wynik biopsji gruboigłowej: Carcinoma tubulare invasivum mammae sinistrae partim carcinoma lobulare
- co najmniej pT2NxMx
- podtyp biologiczny (molekularny) - hormonozależny
Immunohistochemia: Receptory estrogenowe - ekspresja dodatnia (++) w 80% komórek raka. Receptory progesteronowe - ekspresja dodatnia (++) w 80% komórek raka. Receptor HER2 - ekspresja ujemna (status negatywny). Ki67 - frakcja proliferacyjna mierzona dodatnią ekspresją antygenu Ki67 wynosi 15%
- rak zbudowany z małych cewek gruczołowych utworzonych przez jedną warstwę komórek rakowych,
- zwraca uwagę nieregularny kształt cewek,
- obrysy części cewek mają kątowe lub trójkątne zagięcia, od zewnątrz nie są otoczone przez komórki mioepitelialne i w sposób nieregularny naciekają podścielisko i tkankę tłuszczową piersi,
- nowotwór w części zbudowany z komórek pozbawionych kohezji, układających się w szeregi,
- indeks mitotyczny wynosi 4 mitoz/10 HPF=1 mitoza/1mm kwadratowy,
- w obrębie raka obecna dezmoplazja,
- utkanie raka zajmuje 80% i 100% objętości bioptatów.
 

 

Odpowiedź:

 

Zdecydowanie lepiej byłoby podać 6 cykli. Proszę przedstawić problem lekarzowi prowadzącemu, może coś się dodatkowo nałożyło i dlatego tak źle przeszła ten cykl.

W razie braku innych możliwości można podać mniej chemioterapii, ale wtedy istnieje ryzyko braku radykalności w zabiegu operacyjnym.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również