Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-06-24 10:09:15

Leczenia raka piersi u osoby psychicznie chorej

U mojej mamy stwierdzono guzka na lewej piersi wielkość 2,3 cm., pojedynczy przerzut do węzła pachowego. Otrzymała pierwszą dawkę chemii, którą przeszła dobrze. Po tygodniu od podania chemii jej stan psychiczny się pogorszył - psychiatra stwierdził silną depresję z urojeniami. Mama nie chce się leczyć, ma różne urojenia. Obecnie przebywa na oddziale psychiatrii, powinna już przyjąć drugą dawkę chemii, lekarze nie chcą podać chemii - twierdzą, że powinna na nią wyrazić świadomą zgodę. Moja mama chciała się leczyć, to choroba psychiczna spowodowała, że odmawia leczenia, ma urojenia twierdzi np, że na chemię nie pójdzie bo nie ma się w co ubrać itp. Wykonano dodatkowe badania tomograf mózgu - wykryto 3 zmiany, największa wielkości mniej niż 4 mm w lewej półkuli. Podobno te zmiany nie powinny powodować zaburzeń psychicznych. Nie wiem co robić mam związane ręce, mama jest nieświadoma a lekarze wymagają jej świadomej zgody na leczenie.
Czy to jest zgodne z prawem by osoba psychicznie chora mogła podejmować decyzje???? Nie wiadomo ile czasu zajmie poprawa jej stanu psychicznego i czy te przerzuty do mózgu nie powodują tych urojeń, a czas tutaj jest na wagę życia mojej mamy nie wiem co robić!!!!

 

Odpowiedź:

 

Po pierwsze nikt Pani jednoznacznie nie powie, czym są zmiany w mózgu wielkości poniżej 5 mm. Najprawdopodobniej to nie są przerzuty. Po drugie nie ma żadnej możliwości podawania chemioterapii osobie, która ma depresję z urojeniami, gdyż to może zdecydowanie pogłębić lęki, spowodować napad niekontrolowanej paniki w trakcie wlewu chemioterapii, spowodować zgon pacjenta albo na skutek gwałtownego załamania się stanu psychicznego chorej albo na skutek powikłań po chemioterapii, których nikt nie zidentyfikuje u osob z zaburzonym kontaktem.

A tego nikt by przecież nie chciał.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-22 12:20:10

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Rak, jak opisałam poniżej, różnił się nieco w wyniku biopsji i wyniku pooperacyjnym. Biopsja mammotomiczna...
 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...