Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2014-07-06 20:11:55

Interpretacja wyników i rokowanie

Carcinoma ductale invasium et intraductale G2, Tumor 2x1.3x1.5 cm. Guz bez martwicy. Ogniskowe nacieki nowotworowe w tkance tłuszczowej wokół guza. Liczne zatory nowotworowe w świetle naczyń limfatycznych, podścielisko guza zwłókniałe. W podścielisku i nowotworowych przewodach pojedyncze zwapnienia. Guz otoczony tkanką mastopatyczną. W ocenie mikroskopowej margines głęboki bez zmian nowotworowych, oddalony od utkania raka w najwęższym miejscu 1 mm, Tela neoplasmatica absenta. Margines przedni w odległości 2 cm od guza. Margines dolny bez nacieku nowotworowego oddalony od utkania raka w najwęższym miejscu 1,5 mm, margines górny 6,5 cm, boczny 7,5 cm, przyśrodkowy 6 cm oddalone od guza. Limphonoduli (16) cum metastasibus (5). Brak nacieków nowotworowych w torebce węzłów chłonnych z przerzutami i tkance tłuszczowej okołowęzłowej.
Klasyfikacja TNM - pT1cN2a. Rak jest hormonozależny i her2 +++, jestem po chemioterapii, która była przed mastektomią, biorę tamoxyfen, aktualnie mam radioterapię, a potem herceptyna.
Proszę o interpretację wyniku badania patomorfologicznego po mastektomii radykalnej oraz jeśli to możliwe o rokowanie.

 

Odpowiedź:

 

Rokowania nie są najlepsze ze względu na przerzuty do węzłów chłonnych oraz zwiększoną ekspresję receptora HER2. Ryzyko nawrotu choroby należy szacować na około 40%.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również