Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-01-13 00:00:00

Grillowanie a rak

Czy regularne konsumowanie grillowanego mięsa na węglu drzewnym może przyczynić się do rozwoju raka?
Specjaliści twierdzą, że mięso przyrządzone na grillu wytwarza specyficzne chemikalia prowadzące do powstawania nowotworów u zwierząt. Niestety, sami możemy zwiększyć ryzyko zachorowania na raka poprzez spożywanie dużych ilości grillowanego czerwonego mięsa lub kurczaka, a nawet po skonsumowaniu smażonego mięsa na bardzo wysokiej temperaturze. Każde mięso bardzo mocno przypieczone, przysmażone wydaje się być najbardziej szkodliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby sporadyczne grillować, ponieważ narażeni jesteśmy na chemikalia gromadzące się na powierzchni mięsa i prowadzące do nowotworów.
 

Niepokojące związki chemiczne powstałe podczas grillowania mięsa zwane są aminami. Formują się one podczas grillowania i pieczenia. Podejrzewa się także, że tłuszcz z mięsa spływający na węgiel wytwarza dodatkowe szkodliwe substancje, które mogą z powrotem osiąść na mięsie.

Jeśli grillujesz lub pieczesz mięso, możesz zminimalizować konsumpcję niezdrowych chemikaliów na kilka sposobów:
- nie jedz spalonych kawałków mięsa
- przygotuj mięso w piekarniku lub mikrofalówce, dopiero na ostatnie kilka minut połóż na grillu
- jedz mniejsze porcje mięsa

Te same szkodliwe związki chemiczne powstające przy grillowaniu mięsa, na szczęście nie powstają podczas grillowania warzyw i owoców. Nadziewanie małych kawałków mięsa razem z warzywami i owocami na szaszłyki jest prostą drogą do uwydatnienia smaku i zredukowania niezdrowych związków chemicznych.
Źródło informacji: Cancer Myth 2: Harmful Chemicals in Grilled Meats Cause Cancer
Autor: opracowała Agata Karpińska

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również